На життя в 2026-му не вистачить майже 2 трильйони гривень: що відомо про держбюджет на майбутній рік
У 2026-му році Україна планує витратити 4,8 трлн грн, але з цієї суми у держави є тільки 2,8 трлн грн. Водночас, пошук внутрішніх резервів іноді викликає скандали, як у випадку з 8 млрд грн, вилученими з бюджету Києва, але все ж є і покращення.
Про це повідомила на своїй сторінці в соцмережі Facebook прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко, яка опублікувала основні показники поданого до Верховної Ради проєкту держбюджету на 2026-й рік. За словами голови Кабміну, як і раніше, основним пріоритетом залишиться сфера безпеки та оборони.
Так, на 4,8 трлн гривень (+415 млрд гривень до 2025 року) припадає лише 2 трлн 826 млрд грн власних доходів, що на 446,8 млрд грн або 18,8% більше ніж у 2025-му. Таким чином потреба у зовнішньому фінансуванні становитиме 2 трлн 79 млрд грн, а дефіцит складе, за прогнозом, 18,4% ВВП (на 3,9% менше ніж у 2025 році).
При цьому на оборону припадає 2,8 трлн грн, що на 168,6 млрд грн більше, ніж у 2025-му році. Таким чином на оборону буде витрачено 27,2% від ВВП України, або 58,3% видатків держбюджету. З цієї суми на виробництво зброї буде витрачено не менше 44,3 млрд грн — на випуск боєприпасів, ракет, протиракетну оборону, авіаційну та бронетанкову техніку.
На другому місці за видатками опиниться пенсійне забезпечення — 1 трлн 27 млрд грн (+123,4 млрд грн до 2025 року), як зазвичай передбачена індексація пенсій. Також у пріоритеті соціальна сфера, яку профінансують на 467,1 млрд грн (+45,3 млрд грн до 2025 року), причому 24,5 млрд грн спрямують на фінансування заходів з підтримки демографічного розвитку.
На охорону здоров'я планують виділити 258 млрд грн, що на 38 млрд більше, ніж минулого року, що піде на збільшення зарплат лікарів первинної та екстреної медичної допомоги (підвищення до 35 тис. грн), а також медикам прифронтових регіонів. І на безоплатні ліки для громадян, зокрема для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, інших хронічних захворювань.
Найменше фінансування дістанеться ветеранській політиці та культурі — 17,9 та 15,8 млрд грн відповідно, хоча і їхні видатки буде збільшено на 6 та 4,7 млрд грн.
Зрозуміло, дані суми будуть зростати протягом 2026 року, особливо у разі продовження військових дій і зростання видатків на оборону. Так, у червні-липні парламент уже шукав 412 млрд грн на військові видатки.
289Читайте нас у Facebook