- 12:20 Макадамія впереміш з насінням гарбуза й зеленою гречкою: як веганка з Полтави створює корисні смаколики
- 12:05 Відкупитися від армії буде неможливо: в Україні оновлять систему бронювання
- 11:57 Шпигував за артилерією ЗСУ біля Часового Яру: на Донеччині затримано інформатора росії
- 11:45 Забруднення Сейму і Десни: в КМДА розповіли, наскільки столиця готова до надзвичайних ситуацій
- 11:21 У Литві готують національний план масової евакуації: що відбувається
- 10:52 В Києві сильні затори через перекриття руху у низці районів: список
- 10:27 У Києві жорстоко побили митрополита ПЦУ, який захищає Україну
- 10:10 Онука легенди футболу назвали на честь діда, котрий помер у 53 роки
- 10:09 У «Київводоканалі» провели вдалі спроби нейтралізувати забруднення води в Десні, але ситуацію з водопостачанням столиці не можна назвати оптимістичною
- 09:55 Побиття ветерана у Смілі: поліція затримала підозрюваного
- 09:40 Вночі терористи вдарили по Україні ракетами різного типу та «шахедами»: які цілі збила ППО
- 09:25 «Якби Трамп був президентом, путін би сидів в Києві»: що заявили кандидати в президенти США на дебатах, які визначили переможця
Країна: Іспанія Мануфактура: Lladro Час випуску: 1969 Скульптор: Salvador Furió Розмір: 40×16cm Із експозиції «Shvets Museum»
З дитинства, на жаль, страждаю алергією. Причому, в різні періоди життя довелося у зв'язку з цим пройти через такі випробування, про які навіть згадувати не хочеться. І не буду. А ось про кого сьогодні згадаю, так це про людину, яка народилася в цей день, 12 травня 1874 року у Відні, і рівно 115 років тому запропонувала використовувати в медицині термін «алергія» (з грецької — реакція на чуже), що позначає незвичайну реакцію організму на різні фактори зовнішнього середовища. Батько нашого героя — барона Клеменса Петера фон Пірке — був членом австрійського парламенту, а родичі матері — відомими віденськими банкірами. Так що при бажанні юний барон міг вибрати собі будь-яку професію до душі. Він вибрав ту, яку найменше схвалювали його батьки, — медицину. Але саме в медицині талановитому вченому вдалося назавжди прославити своє ім'я.
Після вивчення цілого ряду наук в декількох університетах Пірке в 1900 році отримав докторський ступінь в університеті Граца. Стажування проходив у Берліні у знаменитого професора Отто Хойбнера, якого в Німеччині вважають засновником педіатрії. Повернувшись до Відня, Пірке працює в дитячій лікарні Святої Анни, періодично публікуючи наукові статті з теорії інфекційних захворювань і читаючи в різних університетах лекції про вакцинацію. У 1906 році описана вченим так звана «сироваткова хвороба» привернула увагу всього наукового світу. У той час причин появи у пацієнтів при другій вакцинації таких реакцій, як висип і задишка, лікарі не знали. Доктору Пірке довелося на собі експериментувати з різними вакцинами перш, ніж він описав природу алергічних проявів і назвав її новим у медицині терміном.
Потім учений зацікавився проблемами боротьби з туберкульозом. Серія експериментів завершилася успіхом: реакція здорових людей і хворих на туберкульоз на «гудзики» в місці ін'єкції туберкуліну виявилися абсолютно різними. «Пробу Пірке» освоїв весь світ. Автор цього дослідження став знаменитим. Після читання циклу лекцій в університеті Джона Хопкінса в США він отримує запрошення залишитися там на виключно вигідних умовах. Але вирішує повернутися в свою рідну віденську дитячу лікарню і продовжити роботу на колишньому місці. Ви не повірите, але саме фон Пірке належить маса інших наукових досягнень. Включаючи, наприклад, ідею позначення зубів за допомогою двозначною системи. На її основі була створена одонтограмма, якої до цього дня користується весь світ.
Видатного вченого п'ять разів висували на здобуття Нобелівської премії. Але, на жаль, її володарем він так і не став. Більше того, в розквіті сил, усвідомивши, що психічне захворювання, яким страждала його кохана дружина Марія, швидко прогресує і може призвести її до тяжких наслідків, Клеменс Пірке приймає рішення добровільно піти з життя. Разом з Марією. 28 лютого 1929 на піку всесвітньої слави доктор Пірке і його дружина випивають ціанід калію… У своїй знаменитій «Історії ХХ століття» нобелівський лауреат Йосип Бродський у віршах оспівав наукові подвиги професора Пірке, назвавши саме його «людиною року» в історичній частині, що стосується 1906 року.
Всім сьогоднішнім іменинникам дозвольте побажати добра і щастя. А вам, друзі мої, гарного дня. Як завжди, щиро ваш.