- 22:28 «Гола» ялинка: тренд, який обирають багато знаменитостей
- 22:01 Новорічний салат із хурмою: яскравий, як ялинкові іграшки
- 21:32 Бен Аффлек вдався до радикальних заходів, щоб забути про Дженніфер Лопес
- 21:04 Корисна їжа та зрідка відпочинок: що насправді потрібно вашій печінці
- 20:45 «Іноді люди думають, що фото моїх пряникових будиночків згенерував штучний інтелект», — кондитерка Олена Зіберт
- 20:27 У перші дні російського вторгнення пішов добровольцем: на війні загинув пілот БПЛА з Київщини
- 20:05 Капуста з грибами та журавлиною: оригінальна та смачна страва
- 19:56 Левам — «Туз Жезлів», Терезам — «Імператриця», а Рибам — «Зірка»: Таро-прогноз на 23 грудня
- 19:40 Це як ІПСО: політолог про нову тактику путіна залякування України та Європи
- 19:03 Як зробити вершки з молока в домашніх умовах: поради від українських красунь-кулінарок
- 18:40 Дійсно головна, тому ніхто не заважає: Алла Пугачова виступила із заявою
- 18:21 Переймають погані звички від росіян: як північнокорейські війська воюють на Курщині
Країна: Іспанія
Мануфактура: Lladro
Рік створення: 2000
Скульптор: Francisco Polope
Розмір: 47×32 cm
Лімітована серія
Із експозиції «Shvets Museum»
Незважаючи на те що щодо маси тіла мозок птахів набагато менше мозку ссавців, він містить величезну кількість нервових клітин. Німецькі вчені показали, як птахи можуть підтримувати таку велику кількість клітин мозку, що забезпечують деяким з них вражаючі когнітивні здібності.
Виявилося, що нейрони птахів споживають утричі менше енергії, ніж нейрони ссавців.
Маса людського мозку становить близько 2% від маси тіла, але при цьому він споживає 20−25% усієї енергії, яку виробляє наш організм. Це робить мозок найенерговитратнішим органом нашого тіла. Ми та інші ссавці змогли дозволити собі такий великий мозок, лише отримавши в процесі еволюції засоби для постачання нервових клітин великою кількістю глюкози — одним із найпоширеніших джерел енергії у живих організмах. У більшості ссавців енергетичний баланс нейронів, найімовірніше, накладає еволюційні обмеження на розміри мозку.
При цьому деякі птахи анітрохи не поступаються ссавцям у когнітивних здібностях, хоча їхній мозок набагато менший. Наприклад, мозок найрозумніших птахів, таких, як папуги та ворони, важить всього 10−20 грамів, тоді як мозок шимпанзе важить близько 400 грамів. Нещодавні дослідження показали, що інтелект птахів пов'язаний з тим, що у них у два-три рази більше нервових клітин на об'єм мозку, ніж у ссавців. Їхні нейрони при цьому менші за розміром і «упаковані» дуже компактно.
Проте до недавнього часу залишалося відкритим питання, як така маленька тварина може дозволити собі таку неймовірну кількість нейронів. Вчені з Рурського університету у Бохумі (Німеччина) змогли відповісти на це запитання у статті, опублікованій у журналі Current Biology. Виявилося, що численні нейрони мозку птахів споживають дуже мало енергії.
У ході досліджень вчені аналізували мозок голубів за допомогою методу позитронно-емісійної томографії (ПЕТ). Додаючи спеціальний контрастний радіофармпрепарат, вони змогли оцінити, скільки глюкози споживають нервові клітини мозку голубів у стані неспання та під час медикаментозного сну. Після цього вони здійснили моделювання, щоб кількісно оцінити швидкість церебрального споживання глюкози.
На подив вчених, відносне споживання енергії нейронами птахів виявилося втричі меншим, ніж у ссавців. Таким чином, птахи мають додаткові механізми, які дозволяють їм витрачати менше енергії на роботу мозку. Частково це може бути пов'язано з вищою температурою їхнього тіла, проте вчені вважають, що існують інші, на даний момент не до кінця вивчені фактори. Можливо, еволюційна стратегія, що дозволила птахам досягти високого інтелекту, була більш оптимальною, ніж у ссавців. Хто знає…
Усім сьогоднішнім іменинникам дозвольте побажати добра та щастя. А вам, друзі мої, гарного дня. Як завжди, щиро ваш.
вологість:
тиск:
вітер: