Українця, який поклав 9 березня квіти до пам'ятника Шевченку в Сімферополі, ФСБ оголосила шпигуном
«Не міг він відмовитися від нашого адвоката»
Не відповідав і телефон мешканки Алушти Єлизавети Павленко, з якою Влад їздив до Сімферополя на акцію покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку в день його народження 9 березня. Незабаром стало відомо, що і Павленко, і Єсипенко були затримані в Сімферополі співробітниками ФСБ Росії вдень 10 березня на Ангарському перевалі. Єлизавету Павленко доставили додому. Після восьмигодинного обшуку в будинку, під час якого були вилучені техніка та особисті речі, жінку відпустили. Її супутника відвезли в невідомому напрямку. Припускали, що він знаходиться в ІТТ Сімферополя.
Як стало відомо експертам Кримської правозахисної групи, 12 березня «Київський районний суд» Сімферополя відправив Єсипенко під варту терміном на 2 місяці, до 11 травня. Рішення прийняла «суддя» Оксана Карчевська. Судове засідання проходило без участі незалежного адвоката, у присутності адвоката за призначенням Віолетти Сінеглазовоі. На той момент українцю інкримінували ч. 1 ст. 223−1 КК РФ (Незаконні виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а так само незаконне виготовлення боєприпасів).
Санкція статті передбачала позбавлення волі на строк до шести років. Дружина Єсипенко уклала угоду з кримським адвокатом Емілем Курбедіновим, проте зустрітися з Єсипенко 12 березня йому не вдалося.
— Ми перебували постійно на зв'язку з Емілем Кубердіновим, — розповіла Катерина Єсипенко «ФАКТАМ». — У понеділок, 15 березня, він планував подати апеляційну скаргу на зміну запобіжного заходу і побачитися з Владиславом. Але був повідомлений слідчим ФСБ про те, що мій чоловік нібито відмовився від адвоката Курбедінова і що у нього є захисник … Це абсурд. Не міг мій чоловік відмовитися від нашого адвоката на користь російського. Значить, його змусили зробити це.
На думку Кримської правозахисної групи, подібна «відмова від адвоката» підтверджує незаконні методи слідства та можливість застосування тортур. Замість цього без згоди Владислава призначили адвоката Віолетту Сінеглазову, яка неодноразово фігурувала в політично мотивованих справах проти громадян України, за фактом захищаючи інтереси слідства. «Тут чітко простежується переслідування за політичними мотивами», — відзначили експерти.
Дружина звернулася до приймальні управління ФСБ Росії по Криму і підконтрольної Кремлю прокуратури Криму з проханням дати відповідь, де міститься Владислав, в якому він стані і хто його захисник. Питання взяла на контроль український омбудсмен Людмила Денисова. Також дружина Єсипенко зареєструвала електронні заяви на сайті російського омбудсмена Тетяни Москалькової, звернулася до підконтрольного Кремлю омбудсмена анексованого Криму Лариси Опанасюк, а також в російську Громадську спостережну комісію по Криму з проханням перевірити, чи не порушуються права її чоловіка, і посприяти доступу адвоката до нього. Відповідей від них не надійшло.
«Мені вдалося з ним поговорити кілька хвилин»
Катерина найняла іншого адвоката, Олексія Ладіна. Однак у вівторок, 16 березня, о третій годині дня він надіслав повідомлення, що в СІЗО (адвокати там займають чергу з 5 ранку, щоб зустрітися з підзахисними), «ще не зайшов. Якщо сьогодні не зайду — завтра чергу вночі поїду займати».
Тим часом Центр громадських зв'язків ФСБ Росії виступив з повідомленням, що «Федеральною службою безпеки в ході проведених оперативно-розшукових заходів викрито і припинено розвідувально-підривна діяльність в інтересах українських спецслужб громадянина РФ Єсипенко В. Л.».
«Він здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об'єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Республіки Крим, — цитує повідомлення ФСБ «Комерсант». — У підозрюваного також виявили вибуховий пристрій.
Затриманий нібито зізнався, що збирав інформацію в інтересах спецслужб України за завданням офіцера діючого резерву 8-го відділу 5-го департаменту СЗР України полковника Кравчука, а саморобний вибуховий пристрій зберігав в автомобілі. Наразі стосовно затриманого порушено кримінальну справу".
Після появи офіційної заяви російської влади в будинку Катерини пролунав дзвінок. Їй вдалося кілька хвилин поговорити з чоловіком, після чого зв'язок перервався…
Кримська правозахисна група подала заяву в прокуратуру АР Крим та Севастополя про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 ст. 146 КК України «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини», вчиненого в Республіці Крим щодо громадянина України Єсипенко Владислава Леонідовича.
Кримська правозахисна група, Союз родичів політв'язнів Кремля, кримськотатарський Ресурсний Центр і Українська Гельсінська спілка з прав людини виступили із заявою негайно звільнити Владислава Єсипенко та інших політв'язнів, які містяться в місцях несвободи на території Криму, Севастополя або Російської Федерації, і припинити переслідування кримчан за незгоду з окупацією і їхні політичні погляди.
Фото і відео з відкритих джерел
2627Читайте нас у Facebook