Може врятувати від локдауну? У Німеччині виникла суперечка навколо антіковідного мобільного застосунку
Пандемія коронавируса триває більше року. Загальна кількість заражених в світі перевалила за 126 мільйонів. COVID-19 забрав життя майже 2,8 мільйона осіб. Європу охопила вже третя хвиля. За добу виявляють приблизно 230 тисяч нових інфікованих.
Початок квітня цього року для більшості європейців — це Великодній тиждень. Побоюючись сплеску заражень через масові скупчення людей на свята і їх переміщення в різні регіони, влада низки країн Євросоюзу, а також Великобританії, посилюють обмежувальні заходи. Британцям, наприклад, заборонили виїжджати на відпочинок за кордон. Порушників чекає штраф в розмірі 5 000 фунтів (6 850 доларів).
Але люди втомилися від обмежень. Багато хто перестає вірити в їх ефективність. Великі надії покладалися на масову вакцинацію, проте в країнах ЄС вона йде вкрай незадовільними темпами через брак вакцин. Напередодні літа уряди різних країн намагаються знайти вихід з цієї складної ситуації.
Влада Німеччини, зіткнувшись з нерозумінням додаткових обмежень, які федеральний уряд вирішив ввести перед Великоднем, була змушена відступити. Канцлер Ангела Меркель звернулася до співгромадян і вибачилась за допущену помилку.
І ось тепер на федеральному рівні розглядаються різні варіанти виходу з локдауну, який триває в країні з середини листопада! Медики кажуть, що для зняття діючих обмежень потрібно навчитися ефективно руйнувати ланцюжка передачі вірусу. Це можна зробити або ізолюючи більшість громадян без винятку, або вчасно виявляючи нових інфікованих і встановлюючи їх соціальні контакти.
Як інструмент, який допоможе це зробити, розглядається мобільний застосунок. Ідея не нова. І в Німеччині така програма, розроблена на замовлення уряду, існує вже майже рік. Однак ефективній роботі Corona-Warn-App заважають суворі закони, які регламентують збір особистих даних жителів ФРН.
Застосунок встановили на свої смартфони близько 26 мільйонів німців. Це кожен третій житель країни. Однак Corona-Warn-App не здатен передавати особисті дані про інфікованих безпосередньо Міністерству охорони здоров'я. Програма діє анонімно, не вимагаючи введення особистої інформації. По суті, використовується тільки технологія bluetooth. Тому ефективність Corona-Warn-App в боротьбі з пандемією не виправдала очікувань.
І ось найпопулярніший в Німеччині хіп-хоп-гурт Die Fantastischen Vier («Фантастична четвірка») фінансував розробку нового мобільного застосунку, приватного. Його створив берлінський стартап Nexenio. Називається він Luca.
Принцип роботи Luca такий: користувач вводить свої дані — ім'я, номер телефону, адресу — і отримує унікальний QR-код. Він прив'язаний до телефону. І ось, коли людина з таким кодом хоче відвідати ресторан, бар, спортзал, кінотеатр, концерт тощо, його QR-код сканується на вході. Те ж саме можна робити при особистих зустрічах користувачів Luca, щоб потім легко було встановити всі контакти.
Ще одна важлива особливість мобільного застосунку — він автоматично передає всі ці дані, зібрані за останні два тижні, безпосередньо в місцеві органи охорони здоров'я в разі, якщо власник QR-коду заразився коронавірусів. Дані зашифровані, ключ до них є тільки у співробітників МОЗ. Користувач, завантажуючи застосунок, дає дозвіл на використання відомостей про нього цій установі. Міністерство, природно, несе відповідальність за збереження цих даних і нерозповсюдження.
Що це дає? Медики отримують повну інформацію про те, з ким і де контактував інфікований за останні 14 діб. Цих людей негайно тестують і відправляють на самоізоляцію. Все, ланцюжок поширення коронавируса розірваний!
Однак у Luca є критики. Частина з них вважає, що простіше вдосконалити програму Corona-Warn-App, яку вже встановила третина німців. Залишаються, безумовно, і ті, хто категорично проти будь-якого збору особистих даних. Вони вважають, що це пряма путь до тотального контролю за людьми. Є і конкуренти, які розробили схожі з Luca застосунки, і вони вважають неправильним, якщо федеральний уряд вирішить використовувати саме цю програму.
Голови регіональних відділень МОЗ Німеччини 18 березня довго обговорювали можливість використання Luca та інших застосунків. Поки питання залишається відкритим.
Нерішучість чиновників викликала обурення. Бургомістр Берліна Міхаель Мюллер погрожує самотужки зробити вибір на користь Luca. «Я не хочу більше чекати найповільніших», — заявив він.
Його підтримала влада землі Мекленбург — Передня Померанія, яка, не чекаючи компромісу, заплатила розробникам Luca 440 тисяч євро за ліцензію на використання програми на своїй території. ЗМІ вважають, що цей приклад наслідують інші землі. І це буде правильно, тому що в гіршому випадку в країні будуть працювати 16 різних програм для відстеження контактів інфікованих, не обмінюючись даними. Але крига скресла — вже понад 30 регіональних відділень МОЗ Німеччини почали працювати з застосунком Luca.
Фото Pexels
396Читайте нас у Facebook