З травня правом на безкоштовний проїзд у міському транспорті користуватимуться лише ті ветерани праці, які мають середній дохід сім'ї менше 890 гривень?
Пільги — багатостраждальна частина нашої соціальної політики. На їхнє фінансування країні необхідно близько 10 мільярдів гривень на рік, яких у скарбниці держави зазвичай не перебуває. Тому комунальні служби, житлові контори та транспортники сяк-так надають пільговикам свої послуги за символічну компенсацію з бюджету. У результаті страждають обидві сторони: пільговики — через недостатню якість та кількість послуг, транспортники та комунальники — через банальну відсутність оборотних коштів.
Для отримання права на безкоштовний проїзд та знижку при оплаті житлово-комунальних послуг потрібні відомості про сукупний дохід сім'ї
Чого тільки не робила влада, щоб вирішити цю проблему. Пільги намагалися скасувати, залишити лише для обраних категорій (наприклад, інвалідів війни та Героїв Радянського Союзу) і, нарешті, обмежити коло одержувачів якимись прибутковими рамками… Саме на останньому варіанті зупинилися розробники Закону «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчі акти України».
«ФАКТИ» у номері за 9 січня вже перерахували коло пільговиків, яким цього року всі привілеї мали надавати з урахуванням середнього доходу сім'ї. На щастя, на підписання до Президента цей закон потрапив у відредагованому вигляді. І деякі пільговики (а саме: ветерани війни, жертви нацистських переслідувань та «чорнобильці») із цього списку випали. Таким чином, у 2008 році цим трьом категоріям пільги належать, як і раніше, без жодних обмежень.
Але на цьому добрі новини закінчуються, оскільки решта пільговиків — ветерани праці (у тому числі особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ті ж Герої Соціалістичної Праці), інваліди загального захворювання, діти війни, ветерани військової служби та жертви політичних репресій повинні бути для отримання права, наприклад, на безплатний проїзд та знижку при оплаті житлово-комунальних послуг надавати відомості про сукупний дохід своєї сім'ї (які саме пільги та яким категоріям громадян надаватимуться з урахуванням доходів, зазначено у таблиці).
Більше того, якщо цей дохід виявиться вищим за певне обмеження, то людина позбавиться права на пільгу. Що це за обмеження? Воно залежить від величини доходу, що дає декларація про податкову соціальну пільгу. Ця величина встановлюється щорічно шляхом множення на коефіцієнт 1,4 та округлення до «найближчих» 10 гривень прожиткового мінімуму для працездатної особи. Виходячи з параметрів бюджету, сума такого обмеження у 2008 році складе 890 гривень.
Втім, для деяких категорій був застосований коефіцієнт, що підвищує суму обмеження.
Для осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною (Герої Соціалістичної Праці, Герої України та повні кавалери ордена Трудової Слави), розмір обмеження, що дає право на отримання пільг, підвищується в 1,5 рази. Тобто для них сума обмеження доходів становитиме 1 тисячу 335 гривень.
Для інвалідів (які користуються пільгами згідно із Законом «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні») та для дітей війни величина обмеження, що дає право на отримання пільг, підвищується у 1,1 раза. Тобто для них сума обмеження доходів становитиме 979 гривень.
А ось для ветеранів праці, ветеранів військової служби та органів внутрішніх справ, а також жертв політичних репресій величина обмеження, що дає право на отримання пільг, застосовується у одинарному розмірі. Тобто для них сума обмеження доходів становитиме 890 гривень.
Не виключено, що Герої Соціалістичної Праці, які втратять право на транспортну пільгу, нею користуватимуться звичайними пенсіонерами.
Дія цих норм закону про держбюджет має набути чинності вже з травня 2008 року. До чого це може спричинити? Якщо врахувати, що у нас у країні понад чотири з половиною мільйони ветеранів праці, майже шість з половиною мільйонів дітей війни, близько 200 тисяч ветеранів військової служби та майже
1 мільйон 300 тисяч інвалідів загального захворювання, то можна собі тільки уявити, що відбуватиметься в управліннях соціального захисту, коли пільговики почнуть подавати туди відомості про доходи сім'ї.
До речі, так чітко й не визначено, хто є членом сім'ї. Відповідно до закону про держбюджет, членами сім'ї пільговика при наданні пільг вважаються:
чоловік чи дружина;
неповнолітні (віком до 18 років) діти;
неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи;
особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та наглядає за нею (за умови, якщо інвалід війни не перебуває у шлюбі);
непрацездатні батьки;
особи, які перебувають під опікою або піклуванням пільговика та проживають разом із ним.
Чи будуть братися до уваги доходи тільки цих родичів пільговика або до «членів сім'ї» також включать, наприклад, його одружених і дітей, що цілком відбулися, здатних своїми заробітками «зіпсувати» показник загального доходу сім'ї, це ще належить вирішити уряду, який має розробити порядок застосування всіх норм. Також Кабінету міністрів, схоже, знадобиться запровадити якісь спеціальні відмінності, приміром, для ветеранів праці, які мають за своїми доходами право на безкоштовний проїзд у транспорті. Адже тоді кондуктор зможе відрізнити, хто має право на пільгу, а хто його вже втратив. Не питати ж у людини податкову декларацію?
Ми не говоримо про моральний бік цього питання, коли може скластися така ситуація, за якої людина, будучи ветераном праці або навіть Героєм Соціалістичної Праці, втратить право на транспортну пільгу, але нею користуватиметься як… звичайним пенсіонером. Адже їм транспортна пільга у 2008 році надається без жодних обмежень.
Загалом проблем від запровадження такої норми може бути набагато більше, ніж реальної економії бюджетних коштів. І ми сподіваємося, що до березня, коли уряд планує внести зміни до закону про держбюджет, відповіді на багато поставлених у цій статті питань таки буде знайдено без матеріальних і, головне, моральних збитків для пільговиків. Адже ми вже маємо досвід створення багатогодинних виснажливих черг у «собісах». Чи варто його повторювати?
ЯКІХ ПІЛЬГОВНИКІВ І ЯКІХ ПІЛЬГ З ТРАВНЯ КІСНЕТЬСЯ ОБМЕЖЕННЯ З ДОХОДІВ РОДИНИ
(відповідно до Закону «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»)
КОМУ | ЯКИЙ ДОХІД ДАЄ ПРАВО НА ПІЛЬГИ | ЯКІ ПІЛЬГИ ПЛАНУЮТЬ НАДАВАТИ З ОБЛІКОМ СЕРЕДНЬОГО ДОХОДУ РОДИНИ |
Ветерани праці |
менше 890 гривень |
Безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування (за винятком таксі) у сільській місцевості, а також залізничним та водним транспортом приміського сполучення та автобусними приміськими маршрутами в межах області (Автономної Республіки Крим) за місцем проживання. |
Особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною: Герої Соц. Праці; Герої України; Повні кавалери ордену Трудової Слави |
менше 1335 гривень |
Звільнення від квартирної плати (незалежно від форм власності житлового фонду), оплати комунальних послуг (каналізація, газ, електроенергія, гаряче та холодне водопостачання, центральне опалення, а в будинках, які не мають центрального опалення, — надання палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню та інші види комунальних послуг) Звільнення від плати за користування домашнім телефоном та позавідомчою охоронною сигналізацією житла (незалежно від виду житлового фонду) Позачергове користування всіма видами послуг зв'язку, позачергове та безкоштовне встановлення домашнього телефону, позачергове та безкоштовне обладнання житла засобами позавідомчої охоронної сигналізації Безкоштовний проїзд один раз на рік (туди і назад) залізничним транспортом у двомісному купе спальних вагонів швидкісних та пасажирських поїздів, водним транспортом у каютах першого класу (на місцях першої категорії) експресних та пасажирських ліній, повітряним чи міжміським автомобільним транспортом Безкоштовне користування внутрішньоміським транспортом (трамваєм, автобусом, тролейбусом, метрополітеном, водними переправами) та поїздами приміського сполучення, а в сільській місцевості — автобусами внутрішньообласних ліній |
Реабілітовані особи, які стали інвалідами через політичні репресії або є пенсіонерами |
менше 890 гривень |
Безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі) та автомобільним транспортом загального користування (за винятком таксі) у сільській місцевості в межах адміністративного району Право на 50-відсоткову знижку при платі за користування комунальними послугами (газ, електроенергія та ін.) у межах середніх норм споживання |
Діти війни |
менше 979 гривень |
Безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, залізничним та водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів у межах області (Автономної Республіки Крим) за місцем проживання. Право на 25-відсоткову знижку при оплаті за користування комунальними послугами (газ, електроенергія та ін.) у межах середніх норм споживання |
Інваліди загального захворювання (які користуються пільгами згідно із Законом України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні») |
менше 979 гривень |
Інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого), мають право на безкоштовний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім метрополітену та таксі), а також усіма видами приміського транспорту Діти-інваліди та інваліди першої, другої групи за зором та з ураженням опорно-рухового апарату та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів зазначених категорій (не більше одного супроводжуючого), мають право на безкоштовний проїзд також у метро Інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого), мають право на 50-відсоткове зниження вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту у період з 1 жовтня до 15 травня |
Ветерани військової служби, органів внутрішніх справ та прирівняні до них особи |
менше 890 гривень |
Право на 50-відсоткову знижку при платі за користування житлом (квартплата) та за комунальні послуги (водопостачання, газ, електро- та теплоенергія та інші послуги), користування квартирним телефоном у межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткове зниження вартості палива, у тому числі рідкого, у межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, які не мають центрального опалення |
Читайте нас у Facebook