Санкції Зеленського АМКУ не перешкода: відомство Піщанської «підіграє» Амірханяну в «тендерному тролінгу»
Антимонопольний комітет України проігнорував санкції РНБО щодо підприємця Араїка Амірханяна і в черговий раз підтримав одну з його компаній при розгляді «тролінгових» скарг. У розпал сезону заблоковані дві великі дорожні будівництва на загальну суму понад 2 млрд грн. З боку АМКУ подсанкціонного бізнесмена підтримали заступник голови Наталія Буроменська і директор департаменту оскаржень Роман Коваль.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг у сфері державних закупівель задовольнила відразу дві скарги компанії ПП «Південьтехбуд» на дії Миколаївської служби автомобільних доріг України. Скарги заблокували капітальний ремонт близько 35 км дороги М-13 Кропивницький — Платонове в Миколаївській області, загальна очікувана вартість лотів становила понад 2 млрд грн (тендер 1, тендер 2). Тендерну пропозицію «Південьтехбуд» було відхилено, і компанія поскаржилася на документацію, яку подали на тендер інші учасники. Колегія АМКУ на чолі з заступницею керівника комітету Наталією Буроменський задовольнила скаргу і постановила САД скасувати участь конкурентів компанії в торгах.
При цьому колегія не помітила, що сам «Південьдортех» не має необхідного підтвердження достатнього досвіду, щоб брати участь в таких великих тендерах, а також не надав фінансового забезпечення своєї тендерної пропозиції (про це пише замовник у відгуку на скаргу компанії на сайті Prozorro). Крім того, згідно з даними системи Opendatabot, у компанії є податковий борг понад 16 млн грн. Тобто, по суті, компанія, яка не мала взагалі ніяких підстав на участь в публічних торгах, а відповідно в принципі не могла бути належним скаржником, спробувала руками АМКУ «викинути» з тендера інших учасників. Це є класичним прикладом «тендерного тролінгу», суть якого полягає в умисному блокуванні державних закупівель з метою шантажу інших учасників або замовника.
Ситуацію можна було б вважати рядовою, якби не один невеличкий нюанс. «Південьтехбуд» — це перейменоване ПП «Дорлідер», яке входить до переліку компаній перебуваючого під санкціями РНБО Араїка Амірханяна.
«СБУ викрила нанесення збитків державі на 280 млн грн компанією ВАТ „Первомайський спецкар'єр“. Протягом 2-х років фірма незаконно видобувала граніт після завершення дії відповідних державних ліцензій», — повідомила «Українська правда».
Сам Антимонопольний комітет неодноразово визнавав «Південьтехбуд» учасником змов з іншими структурами Амірханяна з метою завищення цін на послуги, що надаються. За даними системи Prozorro, компанія не вела активної підприємницької діяльності з 2016 року, проте тільки за період з 28 квітня по 2 червня подалася на участь у тендерних процедурах на загальну суму 7,8 млрд грн.
Активізація компанії почалася через тиждень після введення РНБО санкцій проти Амірханяна, а президент Володимир Зеленський позбавив його громадянства України. Санкції передбачають, серед іншого, блокування активів, призупинення виконання економічних і фінансових зобов'язань, анулювання ліцензій, зокрема, спеціальних дозволів на користування надрами. Проте це не завадило чиновникам Антимонопольного комітету задовольнити його скарги.
Раніше видання «Дело» писало про те, що АМКУ сприяє незаконній діяльності структур Амірханяна. За різними оцінками, у 2018−2019 роках компанії Амірханяна подали в АМКУ понад 500 різних скарг на підрядників, замовників дорожнього будівництва.
«80% скарг були задоволені. Одними тільки зусиллями ПП „Полтавабудцентр“ було заблоковано дорожнє будівництво на суму не менше 6 млрд грн у Львівській, Полтавській, Херсонській, Хмельницькій, Одеській, Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Харківській, Кіровоградській, Сумській областях. А ТОВ „Ніколаевбудцентр“ в одній тільки Полтавській області зуміло заблокувати 4 тендери відразу на 2,5 млрд грн. Тільки в половині випадків торги були завершені, в половині — скасовані», — писали «Економічні новини».
В АМКУ попередніх «скликань», як писали ЗМІ, Амірханяну активно «підігравала», очолюючи колегії, уповноважена комітету Агія Загребельська, яку звільнили у 2019 році за недостовірне декларування.
У 2020−21 роках компанії сприяла перша заступниця голови АМКУ Ольга Музиченко. Як зазначалося в матеріалі видання «Дело», колегія під її керівництвом підтримувала скарги, подані компаніями Амірханяна в рамках так званого «тендерного тролінгу».
Буроменська до цього не фігурувала у схожих скандалах, проте саме її призначення в АМКУ свого часу викликало багато запитань. Формально вона подавалася на посаду як юрисконсульт компанії «Водафон Україна». Однак її реальним «бекграундом» був і залишається чоловік — офіційний аудитор НАБУ за квотою Кабміну, призначений ще в 2018 році професор Михайло Буроменський якого, за даними ЗМІ, на цю посаду ще за Петра Порошенка міг лобіювати глава його Адміністрації Борис Ложкін.
У 2019 році Буроменська балотувалася до парламенту від партії «Голос». А після стала уповноваженою АМКУ згідно з указом Зеленського відразу після парламентських виборів. Втім, після прямого ігнорування санкцій РНБО щодо одного з найбільш одіозних підприємців України, який усіма силами намагається заблокувати «Велике будівництво» президента країни, від його лояльності може не залишитися і сліду.
454Читайте нас у Facebook