Якщо минулого тижня вартість долара та євро по відношенню до гривні підвищувалася рівнозначно, то останніми днями 2021 року закордонна валюта трохи здешевшала. За останній тиждень, з 22 грудня, долар подешевшав на 5 копійок, а євро- на 1 копійку.
У четвер, 30 грудня, Національний банк України встановив офіційні курси на рівні 27,21 грн за долар та 30,78 грн за євро. Схожа ситуація і на готівковому валютному ринку. В обмінниках долари можна здати в середньому по 27,08 грн, купити — по 27,30 грн; євро — здати по 30,50 грн, купити — по 30,91 грн.
На думку експертів, у 2022 році курс гривні якщо і знизиться, то незначно. Але за умови, що Росія не розпочне пряме вторгнення на нашу територію.
«За минулий тиждень курс долара до гривні на різних сегментах валютного ринку змінився незначно і різноспрямовано, — повідомив старший аналітик компанії «Альпарі» Вадим Йосуб. — Так, минулого вівторка офіційний курс долара США, який встановлюється НБУ, знизився з 27,28 до 27,21 грн. Попит та пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДілінг», за цей же час зросли з 27,19−27,21 грн до 27,20−27,22 грн (+0,1%). Середні курси купівлі та продажу готівкового долара в банках за тиждень змінилися з 27,12−27,31 грн до 27,10−27,31 грн (-0,1% - 0%). При цьому різниця між середнім продажем та середньою покупкою розширилася з 0,7% до 0,8% внаслідок зниження курсу покупки при незмінному продажу.
Нагадаємо, що на тлі загострення геополітичної ситуації на кордоні з РФ з другої декади листопада до кінця місяця долар зріс з 26,1 до 27,3 грн. Телефонна розмова Байдена та Путіна призвела до деякої розрядки ситуації, і долар у першій декаді грудня знизився до 26,9 грн. Однак це зміцнення гривні було тимчасовим, долар швидко повернувся до діапазону 27,1−27,3 грн, у якому і знаходиться останній тиждень.
Протягом найближчого тижня ми не очікуємо на помітну зміну курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 27,2 грн, а готівковий долар у банках може торгуватися близько 27,1−27,3 грн.
Оцінюючи рік, що минає, треба відзначити, що більшу його частину гривня зміцнювалася по відношенню до долара. З початку січня до першої половини листопада долар знизився з 28,4 до 26,0 грн. Основною причиною такої динаміки було випереджальне зростання експорту з України завдяки сприятливій зовнішній кон'юнктурі — зростанню зовнішнього попиту на експортовану продукцію з одночасним зростанням світових цін на руду, чорні метали, аграрну продукцію. Позитивну динаміку показав експорт IT-послуг.
При цьому політика Нацбанку не допомагала, але й не заважала зміцненню гривні. НБУ давно не коригує курси іноземних валют, вони складаються під дією фундаментальних факторів. Втім, Нацбанк може бути присутнім на ринку для згладжування сильних коливань. Більшість року пропозиція валюти на ринку перевищувала попит на неї, тому НБУ переважно валюту купував, чиста купівля валюти регулятором з початку року перевищила 2 млрд доларів. З одного боку, це стримувало зміцнення гривні, з другого — допомогло збільшити валютні резерви країни. Розворот курсу, що відбувся в листопаді, пов'язаний насамперед із загостренням геополітичної ситуації на кордоні України з РФ.
За нашими прогнозами, 2022 року середньорічний курс долара становитиме 27,4−27,5 грн, а до кінця року долар може піднятися до 27,6−27,8 грн. Це базовий сценарій, який передбачає низку факторів. По-перше, успішне продовження програми stand by з МВФ, по-друге, відсутність серйозного політичного загострення з Росією і, тим більше, переходу протистояння в «гарячу фазу». Якщо говорити про найближчу перспективу, то у січні 2022 року, найімовірніше, гривня не залишить діапазон 27,0−27,5 грн за долар", — прогнозує Вадим Йосуб.
Експерти також зазначають, що на курс гривні вплинула зміна облікової ставки Нацбанком.
«У вівторок, 28 грудня, на міжбанку долар США щодо гривні послабився, — розповів аналітик компанії RoboForex Андрій Гойлов. — НБУ виходив на ринок із покупками іноземних валют. Торгова сесія вівторка з валютної пари долар-гривня завершилася на рівні 27,22 грн, курс євро послабився до позначки 30,79 грн.
28 грудня відбувся аукціон Мінфіну України з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Ринку було запропоновано держоблігації шести випусків у гривнях із термінами погашення у 3, 6, 12, 18, 24 та 36 місяців. «Довгі» папери з терміном обігу в 60 місяців на торги не виставлялися. До держбюджету надійшло 15,01 млрд грн. Аукціон пройшов досить успішно, хоча середньозважена прибутковість держбондів залишилася без змін.
Завдяки зростанню рентабельності держоблігацій на вторинному ринку нерезиденти збільшили свої вкладення в ОВДП з початку року на 7,27 млрд грн — до 92,56 млрд грн. Це стало наслідком підвищення облікової ставки НБУ, що сприятливо вплинуло на курс української національної валюти.
Вважаю, що до кінця тижня долар США щодо гривні торгуватиметься у ціновому діапазоні 27,05−27,25 грн. Єдина європейська валюта — у межах 30,85−31,05 грн.
Наступного року основними факторами, які продовжуватимуть впливати на курс гривні, стануть ціни на товари українського експорту, обсяг переказів трудових мігрантів та споживча інфляція. Якщо інфляція не повернеться до прогнозних значень регулятора, його грошово-кредитна політика зазнає подальшого посилення, і це негативно позначиться на настроях інвесторів. При цьому додатковим ризиком, як і раніше, залишається ескалація військового конфлікту в ОРДЛО та загроза прямої агресії з боку Росії", — зазначив Андрій Гойлов.
Нагадаємо, що у 2022 році змінюються ставки оподаткування для приватних підприємців. Це пов'язано зі збільшенням основних соціальних стандартів — мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, до яких прив'язані й податки для ФОП. На думку експертів, це може позначитися на фінансовій ситуації в країні та курсі національної валюти.
Фото: https://ua.depositphotos.com/
150Читайте нас у Facebook