- 16:06 У Берліні невідомі тяжко поранили українця, дізнавшись про його національність
- 15:22 Не впевнені, що росіяни зупиняться: НАТО розширює супутникове спостереження за Україною та східним флангом
- 14:56 Іран готовий відмовитись від ядерної зброї: про що заявили у Тегерані
- 14:23 Атака Ізраїлю позбавляє путіна ключового дипломатичного інструмента, — експерт
- 14:02 Ексглава «Нафтогазу» «передбачає» подорожчання газу для українців через удари Ізраїлю по Ірану
- 13:45 Дзідзьо зворушливо привітав SLAVIA з народженням первістка
- 13:22 Заповнюємо бланк правильно: що писати в призначенні платежу, щоб не мати проблем із банком і податковою
- 13:11 Ніхто не здогадається, що це куряча грудка: відома блогерка поділилася рецептом смачної вечері
- 12:54 На щиті: Україні повернули тіла 1200 полеглих героїв
- 12:44 За три роки ситуація змінилася не на користь росіян: експерт про наступ на Одесу
- 12:30 Це не помилка, а свідомий меседж: привітання Пентагону з Днем прапора США у російських кольорах шокувало американців
- 12:20 «Вертатись в Україну не збираюсь — я там ворог і зрадник»: що відомо про дезертира Анатолія Тараненка, якого повернули з полону
7 березня у віруючих Православної церкви України, а також у греко-католиків розпочинається Великий піст. Він триватиме сім тижнів і завершиться 24 квітня святом Світлого Христового Воскресіння. Зважаючи на розв'язану Росією війну в Україні, предстоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній звернувся до віруючих з особливою настановою на час посту.
«Наразі ми, весь український народ, буквально щогодини страждаємо у жахливих реаліях війни… Жертовність, взаємна допомога, милосердя до ближніх стануть більшим подвигом, ніж обмеження в їжі. Тож де це можливо — поститимемося згідно з традицією, а де неможливо — нехай жертовне служіння ближнім буде нашим постовим подвигом», — закликає предстоятель.
Православна традиція, про яку згадав предстоятель, наказує у Чистий понеділок 7 березня постити особливо ревно. Вважається, що цей день потрібно провести у молитвах, не їсти, а винятково пити воду. Також у Чистий понеділок прибирали в будинку, прибирали з видних місць нагадування про Масляну, щоб не спокушатися скоромною їжею. У деяких регіонах у перший день посту їли житні коржики «жиляники», запиваючи їх квасом, а тому день називався Жилавим понеділком. Ще початок посту називали Полоскозубом через традицію ретельно полоскати рот, щоб там не залишилося залишків скоромного після Масляної.
На час посту в раціоні традиційно була виключно рослинна їжа: крупи, простий хліб і пісна випічка, бобові, горіхи, гриби, овочі. Їжу у дозволені дні приймали раз на добу, а по суботах та неділях — двічі на добу.
Перший тиждень посту — як і сьомий тиждень — будуть найскладнішими. Весь тиждень до вихідних їсти старалися, уникаючи гарячих страв, а також олії. Надалі сухоїдіння залишається лише у понеділок, середу та п'ятницю, а у вівторок та четвер дозволяється гаряча їжа без олії. Додають олію в страви у суботу та неділю. Риба дозволена на двонадесяте свято Благовіщення (7 квітня).
У Великий піст встановлено дні особливого поминання померлих — батьківські суботи. В нинішньому році це 19 березня та 26 березня.
Читайте також: Великий піст та церковний календар на березень
Фото pixabay.com
1101Читайте нас у Facebook