Коли завершиться нинішня хвиля захворюваності на COVID-19: академік Володимир Широбоков дав прогноз
«З часом дітей теж будуть вакцинувати від коронавируса»
— Сотні тисяч людей в Україні перехворіли класичним «уханьским» варіантом COVID-19. Антитіла, які в них з'явилися, захищають від «британського», «південноафриканського» і «бразильського» штамів?
— Є підстави вважати, що ці антитіла дієві проти всіх існуючих на сьогоднішній день штамів-мутантів. Втім, питання вимагає подальшого вивчення. До речі, міністр охорони здоров'я України Максим Степанов недавно висловив припущення, що, можливо, знадобиться вводити не дві, а три дози вакцини. Третьою може стати модифікований варіант, спрямований проти будь-якого нового мутанта.
— Вакцини, які вже масово випускаються, захищають від усіх існуючих нині штамів?
— Компанії, які створили ці вакцини, стверджують, що від усіх. Хоча у мене повної впевненості щодо цього немає, оскільки у мутантів відбуваються зміни в S-білку, що відповідає за проникнення в клітини організму людини. Через цих змін рівень імунітету після вакцинації може бути не однаковим для кожного з мутантів.
— ВООЗ рекомендує людям, що перехворіли COVID-19, вакцинуватися. Навіщо це робити, адже у них вже є антитіла?
— Тим, хто перехворів коронавирусною інфекцією в легкій або безсимптомній формах, вакцинуватися, безумовно, потрібно. Справа в тому, що у цих людей імунна відповідь могла бути слабкою, а значить, антитіл може виявитися недостатньо, щоб захистити від повторного зараження. З людьми, у яких була середня або важка форми, ситуація не така однозначна. Адже у них, найімовірніше, інтенсивно синтезувалися антитіла. Тому, на мій погляд, їм є сенс перевірити рівень антитіл — зробити імуноферментний аналіз. Результати потрібно показати лікарю, і він скаже, чи достатньо антитіл, щоб уберегтися від повторного зараження, чи ні. Але слід пам'ятати, що з часом рівень антитіл знижується. Тому тим, у кого сьогодні їх достатньо, через кілька місяців все ж варто зробити щеплення.
Читайте також: Професор Олександр Кухарчук: «При ковідной пневмонії нам під силу звести ураження легень до мінімальних 1−10 відсотків»
— Існує точка зору, що якщо людина захворіла COVID-19 повторно, то імунна відповідь на коронавірусну інфекцію у неї слабка. А значить, немає сенсу робити щеплення — оскільки живий вірус не стимулював синтез великої кількості антитіл, то вакцина і поготів з цим завданням не впорається. Ви згодні з цим?
— Ні. Адже вакцини розраховані на те, щоб імунна відповідь обов'язково виникла. Власне, тому і потрібно вводити дві дози. Уже під впливом першої дози в організмі виникають антитіла. Але друга викликає в кілька разів більш потужну імунну відповідь. Відповідно стає високим рівень антитіл, в тому числі класу IgG, що визначають стійкий імунітет до інфекції. Так що імунна відповідь від другої дози вакцини в обов'язковому порядку захистить людину.
— Доводилося чути, що у людей, які перехворіли на коронавірус, крім антитіл, виникає імунітет на клітинному рівні, який нібито здатний роками зберігатися і захищати від повторного зараження. Наскільки є об'єктивною така оцінка?
— Наука поки не може відповісти на питання, чи здатний клітинний імунітет захищати людину настільки довго. Коронавірусна інфекція молода, тому ще далеко не до кінця вивчені пов'язані з нею питання. Що таке клітинний імунітет? Якщо говорити спрощено, це вироблення в організмі особливих Т-лімфоцитів. Їх називають кілерами — вони знищують клітини організму, в які проник коронавірус, тим самим перешкоджаючи його розмноженню і поширенню.
— Раз клітинний імунітет формують Т-лімфоцити-кілери, значить, антитіла визначають якийсь інший імунітет?
— Так, антитіла відповідальні за гуморальний (латинське слово humor перекладається як рідина) імунітет. Антитіла перебувають в крові і нейтралізують коронавірус, що знаходиться поза клітинами. Таким чином, гуморальний і клітинний імунітет доповнюють один одного. Вакцина стимулює як вироблення антитіл (гуморальний імунітет), так і Т-лімфоцитів (клітинний імунітет).
— Скільки часу зберігається гуморальний імунітет?
— На жаль, не дуже довго: три-чотири місяці, іноді півроку. Не виключено, що після закінчення цього терміну знову потрібно буде вакцинуватися.
Читайте також: «В США ретельно стежать за тим, щоб жодна доза вакцини не пропала»
— Фахівці кажуть, що молодь і діти є одними з основних розповсюджувачів коронавирусной інфекції, оскільки активно спілкуються між собою. Чому дітям не роблять щеплень від COVID-19?
— Компанії ще не встигли випробувати вакцини для дітей. Думаю, з часом їх теж будуть вакцинувати.
«Відмова від щеплень — це шлях в середньовіччі»
— А вам зробили щеплення проти коронавируса?
— Так, дочекався своєї черги. Зізнатися, був навіть кілька засмучений, що нічого після введення препарату не відчув. Якби, наприклад, короткочасно піднялася температура, то я був би більш впевнений, що організм відреагував і почав активно продукувати антитіла.
— Тобто підвищення температури або невелике нездужання після вакцинації — це нормальне явище?
— Саме так. На жаль, багато людей, в тому числі медики, упереджено ставляться до вакцинації — побоюються якихось побічних ефектів. Людям слід знати, що від щеплення вони ні в якому разі не захворіють COVID-19. Вакцина захистить переважну більшість з них від цього небезпечного захворювання. А ті деякі з щеплених, хто все ж захворіють, перенесуть недугу набагато легше, ніж якби їм не зробили щеплення. Також дуже важливо, що масова вакцинація дозволить уповільнити або взагалі зупинити поширення коронавирусной інфекції, а також скоротити час перебування інфекції у тих, хто все ж захворіє.
Людей, котрі не хочуть вакцинуватися, більш ніж достатньо у всіх країнах. Але у нас їх чомусь особливо багато. Вони не розуміють, що відмова від щеплень — це шлях в середньовіччя, коли епідемії, наприклад, натуральної віспи, вбивали мільйони людей. З віспою людству вдалося покінчити (останній випадок зараження зафіксовано в 1976 році). Перемогу над нею забезпечила вакцинація. З її допомогою ми приборкали велику кількість і інших найнебезпечніших хвороб.
Читайте також: «Перед щепленням температуру і тиск міряла собі сама. Тобто скринінг проводила я, а не вакцинальна бригада «
— Як багато людей в Україні потрібно вакцинувати, щоб виробився колективний імунітет?
— Мінімум 60 відсотків населення. Додайте до цього ще приблизно 20 відсотків громадян, які придбали імунітет, перехворівши коронавирусною інфекцією. В сумі вийде 80 відсотків. Цього майже достатньо, щоб сильно послабити поширення хвороби. Але за класичними канонами епідеміології для досягнення колективного імунітету потрібно вакцинувати 95 відсотків людей.
— З лютого в Україні використовується вакцина CoviShild, і ось тепер починається застосування ще й китайською CoronaVac. Вони принципово відрізняються одна від одної?
— Відмінності у них значні. CoviShild (аналог шведсько-британської AstraZeneca) створена за допомогою генної інженерії: в безпечний для людини вірус міститься ген S-білка коронавіруса. Після введення вакцини в організмі виробляється імунітет проти цього білка, відповідального за проникнення коронавіруса в людські клітини. За такою ж технологією (вона називається векторна) створена вакцина американською компанією Johnson & Johnson. Російська «Супутник V» теж зроблена за цією технологією. Особисто я відмовився б від вакцинації «Супутником V», оскільки він не пройшов усіх необхідних випробувань. Китайська вакцина створена за класичною технологією — людині вводиться інактивований (тобто вбитий) коронавірус. Але його білкова оболонка повністю ціла. Зізнатися, класичний підхід мені імпонує більше, оскільки він перевірений багаторічним досвідом застосування при інших вірусних і бактеріальних інфекціях.
— Компанія Pfizer недавно заявила про те, що почала випробування ліків проти коронавіруса. Чи будуть вони дієвими проти нових штамів-мутантів?
— Так, якщо препарат виявиться ефективним проти одного штаму, то він впорається і з будь-яким іншим. Ліки діють на механізм розмноження коронавіруса в клітинах людини. А цей механізм залишається незмінним для будь-якого штаму — така загальна особливість для всіх вірусів. До речі, в боротьбі з грипом нам допомагають не тільки вакцини, а застосування ефективних лікарських препаратів для лікування хворих. Зауважу принагідно, що я і вся моя сім'я вже 25 років щорічно щеплюємося проти грипу, і ніхто з нас жодного разу їм не захворів за цей період.
В Україні зараз ведеться розробка декількох вакцин проти коронавірусной інфекції. Я впевнений, що українським вченим і фармацевтичним компаніям під силу створити власний висококласний препарат прямої дії проти коронавірусной інфекції.
Читайте також: Сергій Комісаренко: «Ідея, на якій основана дія української вакцини від коронавіруса, абсолютно унікальна»
— Скільки часу знадобиться людству, щоб зупинити пандемію?
— ВООЗ заявила, що в нинішньому році домогтися цього не вдасться. Я теж так вважаю. Вельми складно спрогнозувати еволюцію абсолютно нового для нас вірусу. Такі інфекції називаються емерджентними (що виникли раптом, несподівано). Тільки за останні 20 років вченими зафіксовано появу кількох десятків емерджентних інфекцій. Люди, не бажаючи того, провокують їх виникнення використанням антибіотиків, забрудненням навколишнього середовища. Ці чинники провокують мутації в світі мікробів і вірусів. Як наслідок — нам доводиться мати справу з усе новими і новими емерджентними збудниками.
Зауважте, що були провісники виникнення нинішньої коронавірусной інфекції. У 2002 році з'явився і вразив кілька тисяч чоловік SARSCoV, через 10 років — MERSCoV, рівень смертності від якого був дуже високим. На щастя, обидва ці коронавіруса досить швидко зійшли зі сцени. Однак людство не зробило належних висновків з цих небезпечних прецедентів і було захоплене зненацька появою коронавіруса SARSCоV-2. Це наочно продемонструвало — світове співтовариство ще не навчилося оперативно реагувати на виникнення нових збудників хвороб.
Слід знати, що кожна інфекція проходить певний цикл: виникає, розвивається і закінчується. Нинішній коронавірус не виняток. В кінцевому підсумку він досягне стадії, коли буде мирно співіснувати з людьми, викликаючи лише легкі респіраторні захворювання. Але коли це станеться, жоден серйозний учений вам не відповість.
Читайте також: Навчилися визначати, чи розів'ється важка форма COVID-19: в Україні зробили важливе наукове відкриття
Фото в заголовку c сайту armyinform.com.ua
4854Читайте нас у Facebook