З появою на небі молодого місяця у мусульман починається Рамадан — дев'ятий з дванадцяти місяців місячного календаря, яким користуються ті, хто сповідує іслам. Це особливий місяць, який сам Пророк Мухаммад назвав найкращим місяцем року. Він говорив: «Якби раби Аллаха знали всі переваги місяця Рамадан, то побажали б, щоб цей місяць тривав цілий рік». Ще про нього йдеться: «Початок його — це милість, середина — прощення, кінець — порятунок від мук у пеклі».
А 30-денний піст місяця Рамадан є одним з п'яти основних стовпів, ісламу. Це час покаяння, чесноти і поміркованості в усьому, час милості і благословення.
Коли починається піст
Початок Рамадану, як і будь-якого іншого місяця, припадає на молодик. За Шаріатом (юридичні та моральні закони ісламу, що регулюють практично всі сфери повсякденного життя мусульман), визначатися молодик має виключно шляхом безпосереднього спостереження за небом без використання будь-яких оптичних приладів та зображень із супутників (астрономічно розраховані фази місяця можуть вважатися тільки орієнтовними). Оскільки в місячному календарі місяць складається з 29 або 30 днів, а день закінчується не опівночі, як в юліанському або григоріанському календарі, а з заходом сонця, щоб визначити, чи настав молодик Рамадана, спостереження за небом треба починати відразу після заходу сонця 29 дня місяця Шаабан, який в цьому році відповідає 11 квітня. Якщо спостерігачі побачили на небі тоненький серп місяця, який виглядає як перевернута буква «с», значить, у цьому році в Шаабані 29 днів і вже розпочався піст місяця Рамадан. Якщо серп непомітний, значить, у місяці, що закінчується, 30 днів, а Рамадан почнеться ввечері 13 квітня.
Дотримуватися посту місяця Рамадан повинен не тільки той, хто сам побачив молодика, але і той, хто дізнався про нього від шановного мусульманина, що володіє відповідними знаннями, або навіть від рядового мусульманина, словам якого можна довіряти. І якщо гідні поваги мусульмани, які живуть на Сході, повідомили, що побачили молодика, починати пост мають і їх одновірці на Заході (і навпаки). Точне визначення початку місяця Рамадан дуже важливе для мусульман, оскільки їм заборонено починати постити раніше настання цього священного місяця або закінчувати піст пізніше його закінчення.
Чого не можна робити в піст
Дотримуватися посту місяця Рамадан — обов'язок кожного досягнувшого зрілого віку та психічно здорового мусульманина, здатного за станом здоров'я це робити.
Для дотримання посту є два приписи — намір і утримання від розговіння.
Перше з них говорить, що перед початком кожного дня посту Рамадана мусульмани обов'язково повинні подумки або вголос оголошувати про намір його дотримуватися.
А друге означає, що протягом дня — від початку світанку і до повного заходу сонця — потрібно утримуватися від усіх видів розговіння. Це означає, що через жоден відкритий отвір (наприклад, ніс, рот і інші) до організму не має потрапити нічого, що має хоч якийсь, нехай і мізерний, об`єм. Ні-чо-го, крім повітря, яким ми дихаємо. Їжа або пиття, як і куріння тютюну або кальяну, в цей період категорично заборонені. Порушенням посту буде навіть застосування інгалятора. А ось внутрішньовенна крапельниця або укол порушенням посту не вважаються, оскільки в цих випадках ліки вводяться не у відкриті отвори.
Є багато правил і нюансів дотримання посту, що враховують практично будь-які ситуації, в яких може опинитися мусульманин. Цікаво, наприклад, що попри строгості заборон людина, яка раптом зовсім забув, що тримає піст, і тому поїла і випа води в денний час, не буде вважатися порушником посту. Про такий випадок Пророк Мухаммад сказав: «Хто забув, що він постить, і їв або пив, нехай продовжить дотримання свого посту, адже воістину, це Аллах нагодував і напоїв його». Але щойно така людина згадає про піст, він повинен негайно припинити їжу і позбутися, не ковтаючи, їжі, яка на цей момент буде у нього в роті.
Або, скажімо, ситуація, коли людина зомліла. Якщо вона буде перебувати в несвідомому стані весь день, піст порушується, якщо прийде до тями протягом світлового дня і утримається від розговіння, піст буде зарахований. Не порушується піст і в тому випадку, якщо людина весь день проспить. А ось, наприклад, навмисна інтимна близькість у денний час є не тільки порушенням посту, але і гріхом. За що доведеться після закінчення Рамадана не тільки дотриматися в якості боргу посту порушеного дня, але спокутувати. В цьому випадку той, що завинив, має тримати ще двомісячний пост без жодного дня перерви або нагодувати 60 бідняків, даючи кожному по 600 грамів найбільш популярних у цій місцевості продуктів.
Хто може не тримати піст
Є й категорії людей, які взагалі звільняються від посту. Зокрема, старі, зовсім немічні люди (але не просто люди похилого віку), а також ті, хто страждає через невиліковну хворобу, яка виключає можливість постити. Їм дозволяється замінити піст допомогою бідним. Наприклад, це можуть бути найбільш вживані в цій місцевості продукти, яких має вистачити на обід і вечерю для однієї людини, або їх грошовий еквівалент. (Коли немає такої можливості, хворий повинен попросити вибачення у Аллаха Всевишнього.) Якщо ж вікова слабкість або хвороба, що не дають постити в Рамадан, виліковні, борг за пропущені дні треба віддати після одужання.
Можна не дотримуватися посту (звичайно, з подальшою віддачею боргу) і тим, хто вирушає в далеку подорож. Але подорож дійсно має бути далекою, і залишити населений пункт, з якого вона починається, треба до світанку. Якщо зробити це не вдасться, в цей день мандрівникам доведеться дотримуватися посту.
Що потрібно робити в піст
Ті, хто постить, весь світлий час доби мають присвятити роботі, молитві, читанню Корану, вивченню релігійних наук, всебічній допомозі нужденним і іншим благим справам, які особливо цінуються в Рамадан. Пророк Мухаммад говорив про це: «За будь-яку благодіяння, яке здійснює віруючий, він отримує багаторазові винагороди — від десяти до семиста раз і більше».
А з настанням темряви, коли «вже не можна відрізнити білу нитку від чорної», заборони поста знімаються. Але і тоді треба бути стриманими, думки і вчинки мають бути світлими і чистими, не допускається нічого, що заборонено Шаріатом.
Рамадан — священний місяць для мусульман. Пророк Мухаммад сказав про нього: «Коли настає місяць Рамадан, відкриваються ворота Раю і закриваються ворота пекла, а головних шайтанів заковують у ланцюзі».
Раніше «ФАКТИ» розповідали про те, як відзначають одне з головних ісламських свят.
Читайте також: Маулід: що це за свято і як його відзначають
Фото Pixabay
694Читайте нас у Facebook