Різдвяний піст 2021: коли починається і як підготуватися
У неділю, 28 листопада, у християн східного обряду розпочнеться Різдвяний піст. Він триватиме 40 днів і завершиться святом Різдва.
Церква не втомлюється проповідувати, що піст — час для молитви, духовних роздумів та самообмежень. Це ще й період, коли в результаті обмірковування, переосмислення вчинків людина змінюється на краще. Упорядкувавши спосіб життя, відмовившись від розваг і зосередившись на небесному, а не на земному, людина отримує час і можливості для справді важливих у житті справ.
Вкрай важлива духовна складова посту. Вже зараз важливо подумати про те, як знайти час не лише для особистої, а й для сімейної молитви, вибрати уривок із Біблії для читання та обговорення сім'єю. Разом з домашніми можна вирішити, які справи милосердя ви зробите під час посту.
Також піст — це час покаяння перед Богом за гріхи. Але Писання вчить, що справжнє покаяння неможливе без того, щоб вибачитися у тих людей, у взаєминах з якими виникло почуття провини. Такий досвід має стати постійною життєвою практикою.
Незважаючи на те, що навіть деякі віруючі часом виявляють скептицизм з приводу необхідності дотримуватись обмежень у пост («Богу важливо, що в душі, а не те, що в тарілці»), Православна церква наполягає, що аскеза — вкрай необхідний елемент посту. Відмова від певної їжі — це корисні практики, коли людина вчиться стримувати бажання, задовольнятися не кількістю, а необхідним життєвим мінімумом.
Обдумуючи меню на період Різдвяного посту, можна включити до раціону прості, але водночас корисні та ситні страви:
- Вінегрет пісний з квасолею, горошком та нутом ;
- Смажені пиріжки з дріжджового тіста з капустою;
- Борщ пісний (за рецептом Ольги Сумської);
- Борщ пісний з копченою грушею та грибами;
- Кукурудзяна бабка з грибами;
- Пиріг з яблуками;
- Гарбузовий кисіль.
Згідно з церковною традицією, з меню виключається не лише скоромне. У понеділок, середу та п'ятницю під забороною олія. У суботу та неділю, а також у великі свята (найближче 4 грудня — Введення у храм Пресвятої Богородиці) готують страви з риби, дозволяється вино. Особливо суворим пост стає в останній тиждень — з 2 січня.
Читайте також: Церковний календар на листопад 2021 року: дев'ять важливих дат для православних та початок Різдвяного посту
Фото Сергія ТУШИНСЬКОГО, «ФАКТИ»
529Читайте нас у Facebook