Не думаю, що Лукашенко всидить у президентському кріслі, — Андрій Вардомацький
Нагадаємо, чергові президентські вибори у Білорусі відбулися 9 серпня. За даними Центрвиборчкому, перемогу на них отримав Олександр Лукашенко, за якого нібито проголосували 80 відсотків виборців. Проте, прихильники опозиційного кандидата Світлани Тихановської заявили про фальсифікацію підсумків голосування. Їх підтримали громадяни Білорусі, котрі вийшли на мирні акції протесту. Також результати виборів не визнали в ЄС. Слідом за Євросоюзом Верховна Рада України ухвалила заяву, в якій білоруські президентські вибори названі «ні вільними, ні чесними».
Соціологічні дослідження та екзитполи в Білорусі фактично перебувають під забороною. Тому громадянам досить складно з'ясувати реальний рейтинг підтримки Олександра Лукашенка, який править країною п'ять термінів поспіль. Чи знає Батька свій реальний рейтинг? Чи вдасться йому всидіти у президентському кріслі? Про це «ФАКТИ» поговорили з відомим білоруським соціологом Андрієм Вардомацьким, який живе та працює у Польщі.
«Дослідження рейтингів у Білорусі заборонені»
— Андрію, це правда, що в Білорусі офіційно заборонені соціологічні дослідження?
— Не зовсім так. Соціологічні дослідження у Білорусі проводити дозволено. Але ж соціологія не зводиться виключно до оцінки рейтингу президента. Ось рейтингові дослідження — так, вони заборонені всім, крім однієї офіційної структури.
— Проведення соцопитувань карається карною відповідальністю?
— Ні, адміністративної. Але у Білорусі адміністративна відповідальність — це не лише штрафи, а й закриття організації, яка наважилася провести соціологічне дослідження. У суспільства відсутність подібної інформації не може не викликати запитань. Чому не можна провести власне соцопитування про довіру до президента? Значить, владі є що приховувати? Отже, чи не все так однозначно з рівнем підтримки президента? Уявіть собі такі заголовки в пресі: «Згідно із закритим соціологічним дослідженням, рейтинг Зеленського такий-то». У вас в Україні так складно уявити, чи не так? У вас щонайменше п'ять великих незалежних соціологічних служб перед виборами проводять дослідження. Відкриті дослідження. У Польщі на останніх президентських виборах соціологією займалося вісім структур.
Що означає «закрите соціологічне дослідження»? Непрозоре? А у нас у Білорусі все видається саме так. Ось тому й з'явилися у нас меми, в яких Лукашенко називають «тривідсотковим», натякаючи на те, що це якраз і є реальним рівнем його підтримки.
— Чесно кажучи, мені важко повірити, що перед нинішніми президентськими виборами у Лукашенка був рейтинг лише 3%.
— Я зараз говорю не як політолог. Я всередині соціологічного поля. Щодо даних про рівень підтримки Лукашенка, які представляли офіційні структури, то технічних звітів, як саме проводилися опитування, я не бачив. А це дуже важливо. Невідомо, як опитували, кого опитували. Ці дані для суспільства закриті. І люди кажуть: «Якщо у Лукашенка не 3% підтримки, то чому ви не надаєте інших реальних цифр після прозоро проведеного соціологічного дослідження? Якщо не даєте, то, можливо, 3% і є реальна цифра?»
— Чи замовляв Олександр Лукашенко перед виборами соціологічні дослідження, щоб дізнатися про свій реальний рейтинг?
— Це можна лише припускати. У пресі було опубліковано офіційні дані, складені за опитуваннями. Там було зазначено, що рівень підтримки білоруського президента перед початком виборів становив 80 відсотків. Але мені важко оцінити технічну якість цих опитувань.
— Тобто Лукашенко обманює себе, замовляючи такі непрофесійні дослідження? Чи ці дані близькі до істини?
— Ці дані можуть бути не зовсім точними. Опитування ці не анонімні. Інтерв'юваний має представлятися, називати свої дані. При опитуванні якомусь громадянинові телефонують і кажуть: «Ми представляємо офіційну структуру при адміністрації президента, дайте відповідь, будь ласка, на наші запитання»… Не кожен захоче себе показати неблагонадійним. Особливо у Білорусі, де демократії як такої немає. І навіть якщо людина, якій зателефонували, не підтримує політику Лукашенка, вона може дати прямо протилежну відповідь з міркувань власної безпеки.
Але є ще один важливий аспект. Це — публікація отриманих та опрацьованих результатів соцопитування. Якщо виявиться, що рейтинг у Лукашенка насправді не такий високий, як передбачається, як опублікувати в ЗМІ таку інформацію, щоб не нарватися на гнів Батьки? А Лукашенко дуже специфічно сприймає реальність. Ви ж знаєте, що зазвичай у середні віки відбувалося з гінцем, який приносив погані звістки? Тобто отримана інформація в міру того, як вона піднімається по вертикалі нагору, може змінюватися. І це не лише білоруське явище. Таке спостерігається у всіх країнах із авторитарним режимом.
Читайте також: Сотні поранених та тисячі затриманих: міжнародні правозахисники звинуватили Мінськ у масових арештах та тортурах
— А ви особисто як соціолог не досліджували реального рейтингу Лукашенка?
— У нас це заборонено.
— Але ж ви не в Білорусі, а в Польщі! Все одно не можете проводити такі дослідження?
— Розумієте, в чому справа… Зараз масова свідомість білорусів взагалі не сприйме жодних цифр. Сьогодні в Білорусі вперше за часи незалежності рівень недовіри до державних засобів масової інформації перевищив рівень недовіри до опозиційних джерел.
«Лукашенко вже пройшов точку неповернення»
— Чи можете дати експертну оцінку ситуації в Білорусі? Яким ви бачите її найближче майбутнє?
— Дуже невдячна справа — робити прогнози за такої кількості факторів. Можу сказати, що Лукашенко вже пройшов точку неповернення. Ви пам'ятаєте, що на минулих виборах 19 грудня 2010 року протестувальників на центральній площі в Мінську розігнали за сім з половиною хвилин. Вже наступного дня після виборів столиця була тихою.
Нині ситуація інша. У протести залучено велику кількість різних соціальних груп. Крім того, в Білорусі ще ніколи не було такого, щоб одночасно протестували в кількох містах. А якщо говорити точно, то окремими днями мітингували у 23 містах. Раніше подібні акції відбувалися лише у Мінську.
Внутрішні сили придушити ці протести Лукашенку не в змозі. У його розпорядженні є якась обмежена кількість бійців ОМОНу. А що стосується армії, то тут взагалі незрозуміло, як вона поведеться в цій ситуації. Тому, щоб спробувати передбачити подальші події в Білорусі, потрібно чітко знати, яку гру поведе Путін.
Читайте також: «Путін, введи війська» у Білорусі не прокричать. Це виключено
Від позиції президента Росії у Білорусі зараз багато залежить. У Кремлі намагаються максимально впливати на білорусів. В нас навіть офіційне інформаційне поле фактично російське. Ви знаєте, що на державних білоруських телеканалах нині працюють переважно російські журналісти?
— В Україні на деяких телеканалах також працюють російські журналісти.
— Ні, тут ситуація зовсім інша. У Білорусі був страйк працівників телебачення. Після цього деякі журналісти пішли з ТБ. І їхнє місце посіли російські. Звичайно, вони показують ту картинку для телеглядачів, яка вигідна Росії. Тому багато громадян Білорусі бачать на екранах, що протести начебто й не масові. Там сто людей, там двісті. Тут же головне — як зробити новину і що показати в кадрі.
— Події в Білорусі багато хто намагається порівнювати з Євромайданом в Україні. Як ви вважаєте, є подібність?
— Є багато відмінностей. В Україні протестний рух мав лідерів: голови партій, відомих активістів. У Білорусі така ситуація неможлива. Тому що в нас, якщо і з'явиться якийсь лідер опозиції, він одразу, за кілька тижнів, зникає у надрах юридичної білоруської системи. Ось і цього разу було затримано кандидатів у президенти Віктора Бабаріко, Сергія Тихановського. Зараз така ж доля чекає на членів координаційної ради. Але в Білорусі почалися надзвичайні процеси самоорганізації. Ніде такого не було. Ні в Україні, ні в Тунісі.
— Лукашенко збереже свою посаду?
— Давайте ми не гадатимемо на рівні бабусь, що сидять на лавках біля під'їздів. Те, що акції будуть дуже тривалими за часом, це я можу сказати з упевненістю. Лукашенко думав, що протестні настрої громадян у Білорусі можна подолати миттєво, але вийшло інакше. Він зовсім інакше оцінює реальність. Думаю, що зрештою Лукашенко не всидить у президентському кріслі.
Читайте також: «У мінському РУВС мені довелося стояти 17 годин із піднятими вгору руками», — Костянтин Реуцький
Раніше «ФАКТИ» писали про те, що, на думку доктора історичних наук Юрія Фельштинського, Путін може захопити Білорусь будь-якої миті.
1025Читайте нас у Facebook