- 00:36 Клубний чемпіонат світу-2025 з футболу: календар, результати та відеоогляди матчів, розклад телетрансляцій
- 19.06 22:28 Секрети ароматів, які стимулюють витрачати гроші: зверніть увагу на нюанси
- 19.06 22:01 Сирний пиріг з черешнею: легкий десерт готується за півгодини
- 19.06 21:31 Кеті Перрі викликала занепокоєння шанувальників відсутністю обручки
- 19.06 21:02 Найкраща спеція для мозку: яка трава може суттєво покращити пам’ять
- 19.06 20:59 Семирічну дівчинку, яка зникла в Одесі, знайшли вбитою
- 19.06 20:38 Ціни на нафту та хвиля мігрантів: Пелюховський про кризу у разі війни на Близькому Сході
- 19.06 20:35 Близько місяця у шпиталі боролись за його життя: на Вінниччині поховали 22-річного розвідника, якого важко поранили на Курщині
- 19.06 20:08 Кукурудзяний мус з двома видами сиру — можна тим, хто на дієті
- 19.06 19:59 «Тихий план «Б» від влади? Що пишуть ЗМІ про кандидата в очільники БЕБ Цивінського
- 19.06 19:43 У рф знайшли застосування новій зброї з КНДР: експерт розповів, чому вона може стати дуже небезпечною
- 19.06 19:16 Рве на шматки: популярна співачка вразила зміною
25 років української станції в Антарктиді: ексклюзив з учасником першої зимівлі

Рівно 25 років тому з флагштока наукової станції в Антарктиді «Фарадей» було спущено прапор Великобританії та піднято синьо-жовтий стяг. Того дня ця станція почала належати Україні та отримала назву «Академік Вернадський». До цього нею 42 роки володіла Великобританія.
У першій половині 1990-х у Лондоні вирішили поступитися «Фарадей» будь-якій країні заради раціоналізації своїх витрат на дослідження в Антарктиді. Декілька держав заявили про бажання здобути цю наукову базу. Перевага була віддана Україні.

Проте в останній момент передача станції нашій країні мало не зірвалася. Про ті події «ФАКТАМ» розповів радист першої української зимівлі Роман Братчик.
— Перші п'ять українських полярників, у тому числі я, прибули на британську антарктичну станцію «Фарадей» за два місяці до її передачі нашій країні , — розповів Роман Братчик. — Тож до прибуття решти українських учасників першої зимівлі ми працювали разом із британцями — вони вводили нас у курс справ. Багато чого тоді вразило на станції, особливо традиція британських колег влаштовувати по суботах вечері при свічках, на яку слід було при параді — у піджаку, сорочці з краваткою. Ми перейняли цю чудову традицію, і вона досі підтримується на Академіці Вернадському. У той час як ми освоювали порядки на станції, у Києві виникли серйозні проблеми з відправкою решти учасників зимівлі та необхідного для її проведення запасу продовольства та палива.

— Чи не було коштів на організацію експедиції?
— Схоже, що так. Потім я дізнався, що Британська антарктична служба отримала тоді з Києва від Національного агентства морських досліджень та технологій пропозицію перенести на рік передачу станції Україні. Чим би це закінчилося, можна лише гадати. На щастя, про ситуацію, що склалася, вчасно доповіли президенту України Леоніду Кучмі. Він дав вказівку негайно вирішити питання. Оперативно Кабінет міністрів України ухвалив розпорядження, в якому було чітко розписано, що слід було зробити тому чи іншому міністерству для відправлення експедиції. Потрібно було терміново закупити в Південній Америці запас продовольства, палива та орендувати судно, якому довелося доставити все це разом з рештою полярників на острів Галіндез, на якому знаходиться наша станція (острів розташований за кілька кілометрів від материкової Антарктиди. — Авт .). Для вирішення цих завдань до Південної Америки відправили команду фахівців. Незабаром після цього з Києва на урядовому літаку Ту-154 полярники вилетіли до Аргентини до міста Ушуая. І там пересіли на орендований корабель.
6 лютого 1996 року британські полярники передали станцію нам. Начальник першої української зимівлі вчений Геннадій Міліневський вручив британцям символічну платню один фунт.

Цю монету вмонтували у стійку станційного бару.
Склалося так, що Роман Братчик залишився і наступної річної зимівлі. В результаті пропрацював на станції «Академік Вернадський» 30 (!) місяців поспіль. Цей рекорд досі ніхто з українських полярників так і не побив.

Під час своєї другої зимівлі у Романа виникли стосунки із метеорологом Світланою Краковською. Вони стали чоловіком та дружиною, у них четверо дітей.

Читайте нас у Facebook