Як отримати допомогу по безробіттю в умовах карантину
«На період карантину мінімальний розмір допомоги по безробіттю збільшено до 1000 гривень»
— Хто може претендувати на допомогу з безробіття і які документи необхідні для її оформлення?
— Згідно з трудовим законодавством України, а безпосередньо у відповідності з частиною 2 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», до безробітних відносять осіб працездатного віку — від 15 до 70 років. Безробітний — це людина, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерел існування, але готова і здатна приступити до роботи. Введення поняття «безробітний» у правове поле відповідає методології Міжнародної організації праці (далі — МОП). Як робота може розглядатися не тільки робота за наймом, але і самозайнятість.
У зв'язку з карантином статус безробітного надається особам з першого дня реєстрації їх в територіальних управліннях зайнятості за їх особистою заявою без пред'явлення вимог до наявності роботи, що підходить (передбачено прикінцевими положеннями Кодексу законів про працю України).
Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений постановою Кабінету міністрів України № 792 від
- паспорт громадянина України або інший документ, що засвідчує особу і підтверджує громадянство України;
- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті громадянина України);
- документи про освіту, досвід роботи, зайнятості або перебування в трудових відносинах;
- трудову книжку (цивільно-правовий договір або документ, що підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред'являє дублікат трудової книжки або довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
- документ про освіту або його дублікат (при наявності такого документа або дубліката);
- військово-обліковий документ для особи, звільненої зі строкової військової служби.
Слід зазначити, що довідка про розмір заробітної плати з 4 липня 2015 року вже не є обов'язковою для призначення допомоги, оскільки всі необхідні відомості про застрахованих осіб містяться в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування. В інших випадках можуть запросити і додаткові документи.
— Який мінімальний розмір допомоги по безробіттю і в яких випадках він призначається?
— Мінімальний розмір допомоги встановлюється правлінням Фонду соціального страхування України. Якщо говорити про мінімальний розмір допомоги по безробіттю, то для осіб, які не мають страхового стажу, він становить 650 грн.
Слід звернути увагу, що на період карантину та протягом 30 календарних днів після його закінчення мінімальний розмір допомоги був збільшений до 1000 грн. Це положення регулюється постановою «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину» правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Ця постанова координується з постановою Кабінету міністрів України «Про запобігання поширенню на території України на гострі респіраторні хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2» № 211 від 11 березня 2020 року, якою встановлений мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, зазначених у частині другій статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
«Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму»
— Як в інших випадках визначається розмір допомоги по безробіттю?
— Під іншими випадками слід розуміти виплату допомоги по безробіттю особам, які мають страховий стаж відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року і іншими нормативно-правовими актами.
Розмір цієї допомоги визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 1266 від
Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб — 2270 гривень, встановленого законодавчо.
Станом на 2021 рік, максимальний розмір допомоги по безробіттю становитиме:
- з 1 січня — 9080 гривень,
- з 1 липня — 9396 гривень;
- з 1 грудня — 9924 гривні.
— Протягом якого періоду виплачується допомога? Чи залежить розмір допомоги від часу перебування людини в статусі безробітного?
— Відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів, допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:
- перші 90 календарних днів — 100%;
- протягом наступних 90 календарних днів — 80%;
- в подальшому — 70%.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для переміщених осіб — 180 календарних днів.
Щодо мінімального розміру допомоги по безробіттю для застрахованих осіб, правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття постановою № 211 від
У наступній статті «ФАКТИ» розкажуть, які вакансії можуть пропонувати безробітним, чи можуть вони відмовитися від запропонованої роботи і що в такому випадку буде з виплатою допомоги.
До речі, відтепер за затримку зарплат, пенсій або стипендій українцям мають виплачувати грошову компенсацію. Відповідний закон був прийнятий Верховною Радою і найближчим часом вступить в силу.
Фото Сергія ТУШИНСЬКОГО, «ФАКТИ»
830Читайте нас у Facebook