«Використовуючи Лукашенка як таран, Путін перевіряє, наскільки далеко може зайти»
У понеділок, 31 травня, в аеропорту Санкт-Петербурга був знятий з рейсу відомий російський опозиціонер Андрій Пивоваров. Він летів до Варшави на літаку польської авіакомпанії. Пивоваров без проблем пройшов митний та паспортний контроль. Лайнер вже вирулював на злітну смугу, коли диспетчер аеропорту розпорядився перервати цей маневр. На борт піднялися представники російських правоохоронних органів і повели з собою Андрія.
Пивоваров був директором «Відкритої Росії». Ця громадська організація, заснована Михайлом Ходорковським, 27 травня оголосила про припинення своєї діяльності і закриття всіх відділень в російських регіонах. Андрій пояснив тоді, що робиться це «щоб уникнути можливого переслідування». «Откритку», як її називають користувачі соцмереж і російські ЗМІ, внесли до списку небажаних організацій в РФ. Нещодавно стало відомо, що Державна дума має намір найближчим часом посилити закон про небажані організації. Пивоваров прийняв рішення виключити усіх учасників «Откритки» і анулювати їхнє членство. Інших він, можливо, убезпечив, а ось себе не зміг.
Російському опозиціонеру загрожує шість років за пост у Facebook
Після затримання в Санкт-Петербурзі Пивоварова відправили до Краснодару. З'ясувалося, що кримінальну справу проти нього порушило слідче управління СКР по Краснодарському краю. Андрія звинувачують в агітації за «Откритку» в серпні 2020 року. Кримінальним злочином СКР визнав торішній пост Пивоварова у Facebook такого змісту:
«Це дуже значний результат. Ми вперше робимо проєкт одразу в 4 регіонах. Удачі усім нашим кандидатам на майбутніх виборах. Якщо у вас є можливість — підтримайте проєкт, зараз кошти йдуть на друковану агітацію та збір документів».
Він розмістив його на підтримку передвиборної кампанії активістки «Откритки» Яни Антонової, що проходила у серпні. Яна була кандидатом на виборах в Краснодарі. За цей пост Пивоварову загрожує тепер тюремне ув'язнення терміном до шести років.
Популярна німецька газета Bild опублікувала статтю, в якій аналізує арешт Андрія Пивоварова і порівнює його з арештом Романа Протасевича в Мінську. Паралелі очевидні. Більш того, стає ясно, що до мінського інциденту має безпосереднє відношення Кремль. «ФАКТИ» підготували переклад цього резонансного матеріалу.
«За шість годин до свого арешту Пивоваров критикував Путіна за його близькість до Лукашенка»
«Випадки разюче схожі: спецслужба автократичного держави зупиняє регулярний європейський рейс, штурмує літак, викрадає опозиційного активіста і тільки після цього дозволяє літаку продовжити політ в аеропорт призначення. Те, що сталося в Санкт-Петербурзі, схоже на викрадення білоруського блогера Романа Протасевича, що відбулося в Мінську більш як тиждень тому.
Андрій Пивоваров, колишній керівник «Відкритої Росії», організації, проголошеної в Росії небажаною, збирався летіти у Варшаву у відпустку. Приблизно о 18:00 він зайняв своє місце в салоні Boeing 737−800 польської авіакомпанії Lot. Двигуни лайнера почали роботу, і літак почав вирулювати на злітну смугу.
Однак після цього пілоти отримали вказівку перервати маневр і направити лайнер на запасну смугу. Там співробітники ФСБ піднялися на борт європейського літака, вивели Пивоварова і повезли його на допит. О 20:07 літак зміг злетіти і взяти курс на Польщу, але вже без пасажира, який пройшов паспортний контроль і перевірку митної служби.
«Злочин» Андрія Пивоварова — пост у Facebook, в якому він просував опозиційну передвиборчу платформу. Тепер активіста відправили за 1 700 кілометрів до міста Краснодар на півдні Росії, щоб піддати його політично вмотивованому процесу.
«Через репост до Андрія вломилися в літак, провели нічний допит і обшук і відвезли його в Краснодар», — написала в Twitter активістка Тетяна Усманова.
Примітна деталь: всього за шість годин до свого арешту Пивоваров критикував російського правителя Володимира Путіна за його близькість до білоруського диктатора Лукашенка. «Путін не тільки дав Лукашенку в п'ятницю 500 мільйонів доларів, але дав ясно зрозуміти, що не заперечує проти відправки за ґрати російських громадян за наказом друзів-диктаторів», — написав Пивоваров в Twitter, маючи на увазі арешт росіянки Софії Сапеги, подруги Протасевича.
«Ми зробили це в Мінську і ми можемо зробити це всюди»
Журналіст Якоб Верт з aeroTELEGRAPH.com і експерт з міжнародних авіаперевезень сказав в розмові з Bild, що поки не ясно, чи порушила Росія — як і Білорусь тиждень тому — міжнародні авіаційні правила, затримавши літак під час рулювання на злітно-посадкову смугу. «На цей момент Польща вивчає, чи було це незаконним втручанням», — сказав Верт.
«Проте інцидент викликає занепокоєння. Якщо уряди візьмуть за правило подібне втручання в міжнародне повітряне сполучення з метою арешту своїх критиків, то, на жаль, слід побоюватися, що це були не останні інциденти», — підкреслив він.
Різка критика дій Росії щодо пасажирського літака звучить і з Польщі. Славомір Дембський, директор Польського інституту міжнародних справ (PISM), сказав у розмові з Bild: «Той факт, що ФСБ демонстративно затримала Пивоварова на борту вже здійснював рулювання польського літака, що вже здійснював рулювання, в Санкт-Петербурзі, слід розглядати як російський підпис під акцією, організованою нібито білоруськими спецслужбами кілька днів тому».
Керівник польського аналітичного центру впевнений: «Очевидно, що ФСБ стежила за Пивоваровим і могла заарештувати його в будь-який час по дорозі в аеропорт, в аеропорту або коли він перетинав кордон, але вони вирішили зробити це, коли він уже був у літаку. Це є сигналом всьому світу: «Ми зробили це в Мінську і ми можемо зробити це всюди».
«Арешт Андрія Пивоварова більше схожий на захоплення заручника»
Рената Альт — експерт по Центральній, Південно-Східній та Східній Європі в партії ВДП і член комітету Бундестагу з питань зовнішньої політики — звертає увагу на паралелі між арештами викрадених з літаків опозиціонерів в Мінську і Санкт-Петербурзі.
«Вражаючий арешт Андрія Пивоварова більше схожий на захоплення заручника, ніж на арешт. Подібність цієї акції з арештом Протасевича в Білорусі очевидно. Використовуючи Лукашенко як таран, Путін перевіряє, наскільки далеко він може зайти. Так представникам опозиції демонструється, що вони ніколи і ніде не можуть бути в безпеці», — вважає Альт.
Рената Альт закликає до гуманітарної та політичної відповіді на дії Росії і вважає, що діяти зобов'язаний як Євросоюз, так і уряд Німеччини. На думку Альт, «ЄС повинен якомога швидше запропонувати притулок опозиційним активістам з Росії». «Уряд Німеччини має остаточно заморозити „Північний потік-2″. Це безвідповідально — продовжувати проєкт, з огляду на поточну ситуацію з правами людини в Росії“, — заявила німецький політик».
Переклад Ігоря КОЗЛОВА, «ФАКТИ» (оригінал Julian Röpcke/Bild)
На фото в заголовку: Зустріч Лукашенка і Путіна в Сочі 29 травня 2021 роки (фото з сайту kremlin.ru)
Ілюстративне фото в тексті: https://ua.depositphotos.com/
690Читайте нас у Facebook