31-річний чех Павло Недвед, який у дитинстві мріяв стати бухгалтером, завоював «золотий м'яч» найкращого футболіста Європи
У 48-й раз популярний французький тижневик «Франс Футбол» (хоча знедавна це видання виходить двічі на тиждень) провів референдум з метою визначення володаря найстарішого на європейському континенті індивідуального призу — «Золотого м'яча». За підсумками опитування спортивних журналістів з 52 країн Старого Світу (кожен представник ЗМІ називав свій варіант п'ятірки найсильніших), найкращим футболістом Європи 2003 року визнано 31-річного півзахисника збірної Чехії та туринського «Ювентуса» Павла Недведа, який набрав 190 очок (за перше місце нараховували п'ть очок, за друге — чотири і т. д.). На другій позиції зі 128 очками — форвард французької збірної та лондонського «Арсенала» Тьєррі Анрі. На третій — ветеран збірної Італії та «Мілана» Паоло Мальдіні, в активі якого 123 очки.
Досить серйозного успіху досяг і наш Андрій Шевченко, який з 67 очками розташувався на четвертому місці (і це при тому, що збірна України, кольори якої захищає Андрій, не пробилася до фінальної частини чемпіонату Європи). Досить сказати, що колишній київський динамівець обійшов таких зірок світового футболу, як Зінедін Зідан, Руд ван Ністельрой, Рауль, Девід Бекхем, Роналдо (володар «Золотого м'яча"-2002 посів лише 11-е місце), Алессандро Дель П'єро, Луіш Фігу та інших. На перше місце у своїх анкетах Шевченка поставили наші колеги з Азербайджану, Казахстану та України, на друге — з Боснії та Герцеговини, Болгарії, Фінляндії, Латвії, Польщі, Росії та Угорщини, на третє — з Італії, Туреччини, Греції та Грузії, на четверте — з Албанії, Англії, Данії та Естонії, на п'яте — з Вірменії, Хорватії та Литви. До речі, це вже четверте потрапляння Шеви до десятки найсильніших футболістів континенту за версією «Франс Футболу» (раніше — у 1999, 2000 та 2001 роках), що є найкращим показником серед українських гравців. Двічі до десятки входили Олег Блохін та Олександр Заваров, по разу — Ігор Бєланов та Олексій Михайличенко (до речі, нинішній тренер київського «Динамо» 1988 року, як і Андрій, фінішував четвертим). Щоправда, Блохіну та Бєланову при цьому вдавалося перемагати у референдумі.
Не може не тішити українських уболівальників і той факт, що Андрій Шевченко увійшов до складу символічної збірної Європи 2003 року, складеної «Франс Футболом»: воротар — Буффон, захисники — Неста, Мальдіні, Роберто Карлос, півзахисники — Бекхем, Деку, Недвед, Зідан, нападники — Шевченко, ван Ністельрой, Анрі.
Павло Недвед — другий чеський володар «Золотого м'яча» після легендарного півзахисника 60-х Йозефа Масопуста, удостоєного почесного призу далекого 1962 року. Крім того, він перший за останні п'ять років футболіст італійського клубу, котрий зійшов на вершину. Попередником Недведа був інший гравець «Ювентуса» — Зінедін Зідан, який виграв «Золотий м'яч» у 1998 році. Загалом Недвед — шостий гравець «Ювентуса», якому дістався трофей. А якщо врахувати, що Мішель Платіні ставав найкращим у Європі тричі, то туринський клуб із вісьмома титулами впевнено лідирує у списку команд, чиї футболісти перемагали в опитуванні «Франс Футболу» (друге місце у «Мілана» — шість титулів, третє — у «Барселони» — п'ять).
Хто ж він — лауреат року, що минає? Головне для нього — ігри, тренування та сім'я. У цьому весь Недвед. Як у простого смертного, у нього є недоліки, але про них мало кому відомо, тоді як переваги весь час на увазі. Блискуча гра на тлі бездоганної поведінки і стали, мабуть, основними чинниками перемоги Недведа в опитуванні «Франс Футболу».
Він народився в селі Скольна під чеським містечком Хеб (практично на кордоні з Німеччиною) в родині Вацлава та Анни Недвед — робітників однієї з крихітних фабрик з виробництва знаменитого на весь світ богемського кришталю. У дитячі роки маленький Павел, як і його однолітки, погравав у футбол і мріяв стати бухгалтером. І коли у 19 років талановитого хлопця запросили у празьку «Дуклу», його батько категорично відмовлявся відпускати Павела до столиці, боячись, що життя у великому місті зіпсує сина. Але втримати Павела просто неможливо. Він сам вибрав свій шлях. Вже у 21 рік Павло одружився з подругою свого дитинства Іваною. Через деякий час із різницею у два роки у них народилися двоє дітей, яких щасливі батьки назвали на диво оригінально… Іваною та Павелом. Пристрасний колекціонер вин Недвед дуже любить сир моццарела і вважає своїм кумиром знаменитого боксера Майка Тайсона. У рідкісний години відпочинку із задоволенням грає у великий теніс. Улюблений фільм — «Хоробре серце», улюблені актори — Мел Гібсон та Джулія Робертс.
Не вистачить пальців, щоби перерахувати всі титули, завойовані Павелом у футболі. Він грав під керівництвом багатьох великих тренерів, але найкращим зі своїх наставників Недвед досі вважає свого дитячого тренера Йозефа Жалудка, який дав йому путівку до великого футболу. Дюраселл (пам'ятаєте телерекламу про невтомні зайці-батарейки?) — так називають залізного чеха партнери по команді. Заводний, енергійний, нестримний на полі, він заслужив «Золотий м'яч» і по праву став частиною футбольної історії.
367Читайте нас у Facebook