Олександр Балуєв: «Незадовго до смерті Кайдановського загубився його талісман — кільце, подароване Параджановим»
У дитинстві доля не балувала Сашу Кайдановського. Його мама пішла з сім'ї, щоб виїхати в Москву і стати актрисою, а сам він незабаром опинився в інтернаті, про перебування в якому у нього залишилися самі похмурі в життя спогади. Отримавши атестат зрілості, Кайдановський вступив до Дніпропетровського зварювальний технікум, але потім тяга до акторської професії все-таки взяла своє, і він подав документи в Ростовське театральне училище. Він взагалі дуже любив вчитися — на його рахунку також Школа-студія МХАТ, Щукінське театральне училище, Вищі режисерські курси.
На початку кар'єри Кайдановський виконував ролі в основному аристократів, білогвардійських офіцерів і злочинців. Він зіграв у таких фільмах, як «Анна Кареніна», «Дворянське гніздо», «Слідство ведуть ЗнаТоКи», «Свій серед чужих, чужий серед своїх», «Зникла експедиція», «Золота річка». Перелом в його кар'єрі стався в 1979 році, коли Олександр Кайдановський знявся в головній ролі у фільмі Андрія Тарковського «Сталкер».
У Олександра Леонідовича була репутація конфліктного людини — колись він зі скандалом пішов з Ростовського драматичного театру, заявивши маститим акторам і режисерам, що вчитися повинні вони у нього, а не він у них, на першому курсі кинув Школу-студію МХАТ, під час роботи над картиною «Свій серед чужих, чужий серед своїх» посварився з Микитою Михалковим, а на зйомках фільму «Справа була в Коканде», що проходили в Узбекистані, і зовсім побився з режисером Учкун Назаровим.
Кайдановський не боявся смерті і часто грав з нею — і в житті, і в кіно. Одного разу на зйомках в Сибіру Олександр Леонідович перервав шаманський ритуал, чого, згідно з повір'ями, не можна робити ні в якому разі. Після цього шаман передбачив йому долю: він помре після трьох ударів — і на підтвердження своїх слів три рази вдарив в бубон. Олександр Кайдановський пережив два інфаркти, третій став для нього смертельним. Йому було 49 років.
Про Олександра Кайдановського згадує актор Олександр Балуєв (на фото).
— Олександре Миколайовичу, ви ж свою першу головну роль в кіно зіграли саме у Кайдановського?
— Причому не одну, а відразу дві. У його картині «Дружина керосинника» мені довелося зіграти двох братів-близнюків, які, до речі, не дивлячись на велику кількість втілених мною на екрані образів, залишаються для мене найулюбленішими. Молодому, ще не дуже досвідченому акторові потрапити відразу до такого режисерові, як Кайдановський, — неймовірна удача. Так що мені дуже пощастило. Я вважаю, що саме він дав мені путівку в кіно.
Ми якось дуже швидко знайшли спільну мову. З ним працювалося легко, із задоволенням. Сюжет у фільмі дуже цікавий: про двох братів-хірургів Удальцових, один з яких підставив іншого, під час операції підклавши кров не тієї групи, яка потрібна була пацієнтові. Дитина, яку він оперував, помер прямо на столі. І він, по суті справи, невинний, але фактично все-таки вбив його, йде з професії, відкриває крамницю і починає торгувати гасом.
— Доводилося чути, що з цим фільмом у вас пов'язана містична історія.
— Коли фільм вже вийшов на екрани, я запитав у батька, чим займався мій дід. «У нього в Москві була своя гасова крамниця», — сказав тато. Чесно кажучи, мені тоді стало не по собі — я зрозумів, що в нашому житті взагалі і акторській роботі зокрема немає нічого випадкового, все має якесь значення. Можливо, те, що я в якійсь мірі перевтілився в свого діда, — збіг, а можливо, і ні.
На жаль, цю картину Кайдановського мало хто бачив, вона з'явилася в 1988 році, коли радянське кіно було вже на вильоті, тому її знають тільки найвідданіші шанувальники режисера.
— Про складний характер Кайдановського ходять легенди.
— Ні з чим подібним мені стикатися не доводилося. Що ж до легенд … Свого часу в акторському середовищі розповідали цікаву історію про те, як Саша поодинці розігнав цілу компанію гопників. Поки його друзі забарилися, не знаючи, що робити, Саша ступив вперед і схопився голими руками за лезо ножа. Руку, звичайно, порізав дуже сильно, але бандити втекли не озираючись — страшно мати справу з людиною, від якого не знаєш чого очікувати.
— У чому, на ваш погляд, режисерська унікальність Олександра Леонідовича?
— Кайдановський — рідкісний за теперішніх часів майстер, як то кажуть, таких більше не роблять. Сучасні фільми, як я їх визначаю, найчастіше є візуально-інформативним поруч, не більше, а Саша вмів знімати справжнє — художнє! — кіно, у нього був свій язик і свій стиль. Він працював з плівкою, як з полотном, був справжнім живописцем кіно. Можливо, його образотворчі кошти не всім зрозумілі, але вони дуже яскраві і виразні. Шкода, що Саша вже більше нічого не зніме.
— Який вплив на Кайдановського справило співробітництво з Андрієм Тарковським?
— Звичайно, така зустріч — величезне везіння для будь-якого актора або режисера. Думаю, Саша у нього багато чому навчився, хоча під час роботи були різні нюанси. По-перше, вся відзнята плівка виявилася бракованою, і їм довелося все перезнімати наново. По-друге, наскільки я знаю, Саша не в усьому був згоден з Тарковським. Йому, наприклад, не подобалося, що режисер змушує його героя говорити не властивим йому самому високим голосом, майже дискантом. Але в результаті, на думку критиків, Тарковському вдалося витягнути на світ божий справжню суть Кайдановського і довести, що він не відповідає образу супермена, який так часто грав в радянському кіно, а був дуже тонким і вразливою людиною.
* Олександр Кайдановський і Андрій Тарковський під час зйомок «Сталкера»
Взагалі ж, як мені здається, творча доля Саші не вдалася до кінця. Він зробив не все, для чого прийшов у цей світ, не досяг усіх цілей, які перед собою ставив. Чому так сталося? Не знаю. Мабуть, Бог не дав. Але навіть те, що встиг зробити, дозволяє говорити про нього як про видатного актора і режисера, стиль якого неможливо сплутати ні з чиїм іншим і якого, до речі, за кордоном — це було для нього боляче і прикро — любили і цінували більше, ніж в рідній країні. Ось ви, наприклад, знаєте, що в 1994 році він був одним з членів журі на кінофестивалі в Каннах? Поруч з ним на переглядах сиділа Катрін Деньов, вони подружилися, і знаменита французька актриса говорила, що із задоволенням зіграє в його новому фільмі. На жаль, і цим планам не судилося здійснитися. До речі, російські кінематографісти тоді дуже образились на Кайдановського, тому що він голосував не за їхні картини, а за фільм Квентіна Тарантіно «Кримінальне чтиво».
— Вас Олександр Леонідович більше не запрошував у свої фільми?
— Нам сподобалося працювати разом, тому він запросив мене в свою наступну картину — про епоху Івана Грозного. Він десь вичитав (а Саша взагалі дуже багато читав) забавну історію про те, як російському царю подарували … слона. Можна було тільки уявити собі весь комізм ситуації: царський двір того часу з усіма його засадами і правилами, і раптом — слон. Кайдановський і сценарій сам написав — картина обіцяла бути дуже цікавою, але не склалося. Якось так співпало, що одночасно вийшло кілька фільмів про Івана Грозного. Геннадій Васильєв та Олексій Салтиков майже одночасно екранізували роман Олексія Толстого «Князь Срібний», в одній картині царя грав Олег Борисов, в іншій — Кахи Кавсадзе. Пам'ятаю, Сашко подзвонив мені і сказав: «Зрозумій, я не хочу ставати в чергу і знімати разом з усіма. Так картина не прозвучить. Треба трохи почекати — з часом ми повернемося до цього проекту «. Але, мабуть, ще раз попрацювати разом нам не судилося.
— В останні роки його життя ви часто бачилися?
— Незадовго до смерті Кайдановський сказав мені: «Саня, ти дзвони частіше, раптом я помру і ми не встигнемо попрощатися». Слова виявилися пророчими — скоро його справді не стало …
— Як думаєте, він передчував свій швидкий відхід з життя?
— Його дуже хвилювала і цікавила тема смерті, яку він так чи інакше обігравав в своїх ролях і фільмах. Хтось сказав, що він за життя намагався зазирнути за межу, яку всі інші люди переступають, померши. І, можливо, якісь таємниці йому відкрилися. Можливо, саме тому він пішов від нас так рано. Після третього розлучення Саша жив у комунальній квартирі — у величезній кімнаті з ліпниною у вигляді ангелів на стелі. Заради зйомок одного з перших своїх фільмів він пофарбував стіни в чорний колір, і це в поєднанні зі стелею виробляло моторошне і одночасно привабливе враження. Недарма Сергій Параджанов, вперше побувавши в житло Кайдановського, сказав: «Прекрасна кімната — в такий добре вмирати». Все так і вийшло. До речі, саме Параджанов подарував Саші старовинне кільце зі срібла з сердоліком, яке стало талісманом Кайдановського. Він ніколи з ним не розлучався. Незадовго до смерті кільце кудись поділося, і Саша, як не старався, ніде не міг його знайти …
Що ж до картини про Івана Грозного, то Кайдановський хотів знімати в ньому Любу Поліщук, її теж вже немає на світі. Пішов Влад Галкін. Помер на зйомках Андрій Краско, з яким ми знімалися в декількох картинах. Пам'ятаю, не міг повірити в те, що Андрюша помер, поки не побачив його могилу. Приїхавши в Петербург, попросив водія відвезти мене на кладовищі і, тільки побачивши на свіжій могилі його фотографію, зрозумів, що його дійсно більше немає.
— Ви до смерті ставитеся філософськи?
— Скажімо так: спокійно. Не боюсь її грати і вважаю, що ми йдемо з цьому житті не з бухти-барахти, а тоді, коли самі вирішимо: ми виконали свою життєву програму, і на цьому світі нам більше робити нічого. Але коли йдуть близькі люди, залишається порожнеча — перш за все, в душі. Звичайно, поступово її заповнюють інші люди, але не кожну людину можна замінити. Тому мені хочеться вірити, що з тими, кого я любив, ще доведеться зустрітися — хай не на цьому, а на тому світі.
— Чи вірите в те, що там, за межею, яка відділяє життя від смерті, щось є?
— Обов'язково має бути, інакше наше життя тут втрачає будь-який сенс: навіщо ми радіємо, мучимося і страждаємо, якщо у всього цього не буде ніякого продовження? Відрізок усвідомленого — в усіх відношеннях! — існування людини короткий. Умовно наше життя можна розділити на три частини. Її початок ми проводимо як нібито потемки, не маючи ні досвіду, ні знань, приходимо до якихось важливих для нас висновків методом проб і помилок, натикаючись на гострі кути і набиваючи гулі. Останню третину теж ніяк не можна назвати повноцінним життям: досвід і знання у нас є, а ось сили вже залишили, тому дихати на повні груди теж не вдається.
Залишається середній часовий відрізок, званий зрілістю, але він до образливого нетривалий — від двадцяти до тридцяти років, тут вже кому як пощастить. Не віриться, що процес, який ми називаємо життям, починався тільки заради нього, обов'язково має бути продовження. Можливо, воно і чекає нас на тому світі.
4476Читайте нас у Facebook