Правоохоронці можуть зацікавитися роллю Рожкової в «схемах» з «Приватбанком», — експерт
Бізнесмен Ігор Коломойський, якого підозрюють у виведенні 5,5 млрд доларів з «Приватбанку», не міг зробити цього самостійно. До «схем» може бути причетна заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Таке припущення озвучив директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк в своєму блозі на сайті «Кореспондент».
Він нагадав, що раніше писав про те, що недавні підозри трьом топ-менеджерам «Приватбанку» — це лише «полювання на стрілочників» у допомогу американському розслідуванню величезних махінацій з грошима вкладників «Приватбанку».
Однак головною мішенню США, на його думку, що підтверджується санкціями, є Ігор Коломойський. Водночас Миселюк зазначив, що Коломойський не зміг би наодинці виводити з України мільярди доларів так, щоб цього не помітив регулятор, який повинен контролювати чесну діяльність фінустанов і гарантувати безпеку грошей вкладників.
«Як „гарантував“ „Приват“, всі змогли оцінити, коли три роки тому міжнародне детективне агентство Kroll встановило, що Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов вивели з банку не менше 5,5 млрд. НЕ гривень — доларів. Тому озвучені підозри колишнім топ-менеджарам „Приватбанку“ в розтраті 136 млн грн — це лише маленький нігтик гігантського циклопа приватовських схем попередніх власників», — написав Миселюк.
Експерт задає питання, чому керівництво регулятора не припинило використання цих масштабних схем і виведення з України мільярдів гривень вкладників?
До того ж, як зазначив експерт, спочатку Нацбанк три роки мовчки спостерігав, як власники «Приватбанку» виводять з нього мільярди доларів.
На думку експерта, НБУ зробив все, щоб провести націоналізацію на невигідних для України умовах: «А коли держава націоналізувала „Приват“ за 155 млрд грн, регулятор втретє нічого не зробив, щоб повернути платникам податків їхні гроші».
Миселюк нагадав, що, за інформацією журналіста Сергія Лямця, «схеми» з «Приватбанком» обійшлися країні більш ніж в 10 мільярдів доларів.
«Дійсно, широкий загал дізнався про розмах схем з „розпилом“ грошей вкладників „Привату“ лише після націоналізації банку. А керівництво Нацбанку знало про все набагато раніше. Причому не в загальних рисах, а конкретно. Оскільки ще в 2015 році МВФ провів стрес-тест „Приватбанку“. Було виявлено, що на той момент банк майже не мав забезпечення під видані кредити. Більше 200 великих позичальників виявилися за великим рахунком пустушками і „прокладками“. Причому з'ясувалося, що всі вони — фірми Коломойського і його компаньйонів. Тобто гігантський корпоративний портфель банку — 137 млрд грн — це кредити самі собі», — пише Миселюк.
Він зазначив, що цього було достатньо для того, щоб Нацбанк здійснив жорсткі заходи відносно «Приватбанку».
«За цілий рік після отримання цих даних Нацбанк не домагався надання „Приватбанком“ ліквідних застав. Це питання знаходився в прямій відповідальності саме Катерини Рожкової як керівника банківського нагляду. І „Приватбанк“ продовжив реалізацію своїх схем як ні в чому не бувало», — зазначив експерт.
Він не виключив, що публічна ворожнеча між Рожкової і Коломойським може бути результатом невиконання таємних домовленостей під час націоналізації «Приватбанку».
«З Вашингтона після підозр колишнім топ-менеджерам «Приватбанку» продовжують вимагати від офіційного Києва продовження роботи в розслідуванні зловживань з грошима вкладників цього банку. І нових результатів в цьому напрямку.
Причому американці ставлять питання про ключових дійових осіб, які були замішані в реалізації цих схем. Тому є велика ймовірність того, що вже скоро вітчизняним правоохоронцям доведеться зайнятися роллю керівників Нацбанку і відповісти на питання, чому керівництво регулятора дозволило реалізувати ці схеми та не зробило в межах своєї компетенції потрібних рішучих кроків для їх припинення", — резюмував Миселюк.
Фото з офіційного сайту НБУ
287Читайте нас у Facebook