Свавілля по-київськи: неадекват нацьковує лютого пса на людей і собак
«Жінка ще довго тримала на руках закривавлене тіло свого улюбленця»
Після того як стафф розірвав маленьку собачку, його господар спокійно пішов далі вулицею. Очевидці інциденту зняли цей момент на відео. На крики власниці загиблої собачки власник тер'єра не реагував.
«Все сталося миттєво і несподівано, власниця маленької собаки заціпеніла від страху і не могла нічого вдіяти, — написав у „Фейсбуці“ перший заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький. — Та й що вона могла зробити з озлобленою собакою, яка з легкістю могла б скерувати свою агресію на неї. Найстрашніше, що в цю ситуацію ніяк не втрутився власник стаффа. Чоловік не лише грубо порушив правила вигулу тварин і вивів свого пса на вулицю без намордника, а й взагалі ніяк не відреагував на агресію і не зупинив свою собаку. А потім, наче нічого й не сталося, продовжив свою прогулянку… Жінка залишилася на місці події, вона ще довго тримала на руках закривавлене бездиханне тіло свого улюбленця… Коли вона трохи заспокоїлася і зрозуміла, що спілкування з господарем стаффа може бути небезпечним, викликала поліцейських».
Пізніше стало відомо, що власниця розтерзаної собаки написала заяву в поліцію, але від судово-медичної експертизи чомусь відмовилася. Сусіди припускають, що жінка не захотіла подальших розбірок з власником стаффордширського тер'єра.
— Весь будинок знає, що ця людина неадекватна. Сусіди намагаються обходити його стороною, — розповіла «ФАКТАМ» місцева мешканка Марина. — Він дійсно вже не вперше нацьковує свого пса на сусідських собак (за даними ресурсу dtp.kiev.ua, цей тер'єр з подачі власника загриз вже трьох собачок. — Авт.) І навіть на людей. Сам при цьому сміється. У мене немає собаки, але, коли я його бачу, про всяк випадок переходжу на іншу сторону вулиці. Невідомо, що спаде йому на думку у наступну секунду. Одного разу він уже підпалив будинок.
— Таким чином він мстився сусідам, — розповіла «ФАКТАМ» ще одна мешканка будинку. — Все почалося з того, що рік тому хлопець з другого поверху зробив йому зауваження з приводу машин. Нас всіх тоді обурило, що ця людина фактично узурпувала територію біля під'їзду і намагалася зробити з неї індивідуальний паркінг. Він поставив там одразу кілька своїх машин, а інші вільні місця заблокував — заявив, що тут стоятимуть машини його сина.
Певна річ, сусідам це не сподобалося. Хлопець з другого поверху тоді сказав йому, що це не його індивідуальна парковка, іншим теж потрібно десь паркуватися. Чоловіку зауваження не сподобалося, і він підпалив сусідові вхідні двері. Хлопець після цього встановив на своєму поверсі камери відеоспостереження, але неадекватний сусід приходив і розбивав їх. Потім він обмалював цьому хлопцю двері фарбою з аерозольного балончика. Те ж саме зробив з дверима інших сусідів, які були обурені його поведінкою.
Тоді ж почалися історії з собакою. Він ходив зі своїм стаффордширським тер'єром вулицею (собака, звісно, була без намордника) і коли бачив ненависних йому сусідів нарочито голосно говорив, що «зараз спустить собаку з повідця» і «вона тут всіх роздере». А потім влаштував пожежу у під'їзді. Серед ночі підпалив шини на першому поверсі. Почалася пожежа, вигоріли усі комунікації. На місці, де він це влаштував, проходить газова труба. Пожежники, що приїхали на виклик, сказали, що міг статися вибух…
— Ви зверталися до поліції?
— Звичайно, і не раз. Написані десятки заяв. Але його так жодного разу й не притягли до відповідальності, навіть не оголосили про підозру. Його викликали до райвідділку, але він на всі звинувачення говорив: «Це не я. Сусіди на мене наговорюють». І дійсно, за руку ж його ніхто не спіймав. Хоча всі знають, що це він.
Спільними зусиллями ми поставили у дворі камери відеоспостереження. Так він, коли проходить повз, обов'язково скорчить пику або покаже на камеру непристойний жест. Демонструє, що йому на все начхати. Виходить, що одна людина тероризує весь під'їзд (навіть весь будинок, тому що з жителями інших під'їздів у нього також були конфлікти), і ніхто нічого не може зробити. Нас не раз запитували: чому ви, сусіди, самі з ним не розберетеся, вас же багато? Але самосуд — це не вихід. Ми чудово розуміємо, що ця людина нікуди не подінеться. Він живе у своїй квартирі, з якої його ніхто не вижене. А людей, які спробують з ним розібратися, потім чекають нові підпали, биті вікна (деяким сусідам він б'є вікна постійно) і зустрічі з його собакою. Він не раз говорив, що поліції не боїться. Він, до речі, мав судимість. І сам розміщував у соцмережах свої старі фото біля Донецького слідчого ізолятора.
Після того як агресивний пес розірвав сусідську собачку, у поліції пообіцяли, що цього разу неадекватний чоловік не залишиться безкарним.
«Ми розшукали власника собаки та доставили його до відділку поліції, — повідомив Олексій Білошицький. — Відомості про подію внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею Кримінального кодексу „Жорстоке поводження з тваринами“. Шокує те, що навіть після цього чоловік продовжував поводитися так, ніби нічого й не сталося».
Те, що господар стаффа цього разу не уникне відповідальності, пообіцяв у «Фейсбуці» і заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Санкція статті «Жорстоке поводження з тваринами» передбачає до восьми років позбавлення волі. Але підозру у скоєнні злочину йому ще не оголосили. Після затримання чоловіка відпустили, і він, як розповіли «ФАКТАМ» сусіди, «ходить по двору зі своєю незмінною усмішкою і собакою без намордника».
Столичний адвокат Богдан Кушнір, який проживає в Оболонському районі та добре знайомий з цією ситуацією, говорить, що шанс довести справу до суду все ж є:
— Його зобов'язані були відпустити протягом трьох годин після затримання. Але кримінальне провадження відкрито й слідчі дії, наскільки мені відомо, тривають. Шанси притягнути цю людину до кримінальної відповідальності є, і вони досить високі. Хоча, безумовно, необхідно, щоб громадськість контролювала хід розслідування.
— Власниця собаки, яку розтерзав стаффордширський тер'єр, відмовилася від судово-медичної експертизи. Чи не завадить це розслідуванню?
— Висновок експертизи — це дуже важливо. Ми й так розуміємо, що причиною смерті собачки стали укуси, але у матеріалах справи повинен бути документ. Проте є відеозапис того, що сталося, який може служити доказом. Важливо, щоб не мовчали сусіди. Вони вже не хочуть зв'язуватися з небезпечним сусідом, мовчать, але так проблему точно не вирішити. Кожен раз, коли ця людина починає конфлікт і тим більше переходить до погроз і конкретних дій, необхідно викликати поліцію. Якщо все це буде зафіксовано, сусіди доб'ються або адміністративного стягнення, або навіть відкриття кримінального провадження.
В Україні купити собаку агресивної породи може й психічно хвора людина
За словами юристів, у рамках кримінального провадження, відкритого за статтею «Жорстоке поводження з тваринами», власника стаффордширського тер'єра може бути направлено на примусову психіатричну експертизу. Тому що його неадекватна поведінка може бути викликана психічним захворюванням. Цей випадок пролив світло на ще одну вкрай важливу проблему. Як з'ясувалося, в Україні, на відміну від більшості європейських країн, людина, яка хоче придбати собаку небезпечної породи, навіть не повинна підтверджувати свою адекватність. Водночас, наприклад, у Великобританії той, хто бажає придбати таке цуценя, повинен пройти певне тестування.
— На жаль, в Україні не проводять перевірок майбутнього власника такого цуценя, — повідомив «ФАКТАМ» інструктор-дресирувальник кінологічного союзу України і засновник розплідника бельгійських вівчарок LyutoMali Максим Карнаух. — Нікого не зобов'язують здавати норматив по слухняності, до якого входить соціалізація собаки. Існує список небезпечних порід, де значиться і стаффордширський тер'єр. Як інструктор-дресирувальник можу сказати, що з собакою будь-якої породи необхідно працювати, це дуже велика відповідальність. Той же стаффордширський тер'єр при правильній підготовці може відмінно ладити з дітьми та іншими тваринами. Але у випадку, який ви описали, очевидно, що собакою ніхто не займався або ж її навіть заохочували до проявлення агресії.
— Господар вигулював собаку у дворі житлового будинку без намордника. Це порушення?
— Є список порід, яких в громадських місцях, відповідно до постанови КМДА, необхідно вигулювати і на повідцю, і в наморднику. Якщо ж собака в холці нижче 40 сантиметрів, вона може бути лише на повідку, без намордника. Відпускати собаку без повідка й намордника можна лише на спеціальних обгороджених територіях, які повинні бути у кожному районі, хоча по факту їх немає. Це окрема болюча тема. Коли я жив у квартирі і мав таку собаку, мені доводилося два рази на день на машині вивозити її за місто, а далеко не у всіх є така можливість.
— Купуючи собаку небезпечної породи, людина зобов'язана її реєструвати?
— Ні, закон не зобов'язує. У нас у країні й цей момент не врегульовано. Людина може прийти на ринок або зайти на OLX і купити будь-яке щеня. При цьому майбутній власник не проходить ані тестів, ані перевірок.
— Тобто в Україні купити собаку небезпечної породи може навіть психічно хвора людина?
— На жаль, так. Аналогічна ситуація з заводчиками. Багато з них насправді такими не є, вони не стежать за генетикою і психікою тварин, яких продають, і тим самим наражають на небезпеку майбутніх власників собак. Звичайно, є й професіонали, але їх небагато, і у них щеня точно не буде коштувати дві тисячі гривень.
Перед покупкою собаки всім раджу знайти інструктора-дресирувальника, який повинен бути членом Кінологічного союзу України. Цуценята повинні мати підтверджений документами родовід, їх необхідно перевіряти на дисплазію тазостегнового і колінного суглобів, робити знімки спини. Якщо це щеня службової породи, то у його предків повинно бути підтверджене сертифікатом дресування.
Зрозуміло, всі ці питання давно треба було врегулювати на державному рівні. Я б зобов'язав кожного власника такої собаки регулярно проходити спеціальний іспит і таким чином підтверджувати, що він може працювати з подібними породами. Необхідно побудувати огороджені майданчики, де господарі могли б гуляти з собаками певних порід. Звичайно, вони повинні бути зареєстровані. А їхній господар повинен мати, наприклад, електронний документ, який підтверджує, що його пес склав іспити, є соціалізованим і безпечним.
Наприклад, в Австрії та Німеччині собак в обов'язковому порядку реєструють, їхні власники сплачують податки, і вони зобов'язані пройти спеціальний курс, де підтверджують відповідну підготовку як собаки, так і її господаря.
Богдан Кушнір каже, що ще кілька років тому разом зі співавторами подав законопроєкт, де були прописані як обов'язкова реєстрація собак, так і необхідність зобов'язати власників небезпечних порід проходити спеціальні курси. Але законопроєкт так і не було прийнято.
Читайте також: «Відкушений бійцівським собакою ніс мені зробили … з мого ж ребра»
Фото в заголовку з «Фейсбуку» Олексія Білошицького
3033Читайте нас у Facebook