Путін дав Лукашенку 500 мільйонів доларів: чим це загрожує Україні
У п'ятницю, 28 травня, в Сочі пройшла зустріч Володимира Путіна та Олександра Лукашенка. Російський і білоруський лідери спілкувалися за зачиненими дверима понад п'ять годин. Обидва всіляко намагалися показати, що цей саміт давно готувався і не викликаний останніми подіями — примусовою посадкою літака Ryanair у Мінську, арештом опозиційного журналіста Романа Протасевича і введенням жорстких санкцій Заходом щодо Білорусі у відповідь на ці обурливі дії Лукашенка.
«Я привіз вам валізу документів»
«Я привіз вам валізу документів, щоб ви зрозуміли, що це за люди!» — заявив Лукашенко, говорячи про Протасевича. Путін назвав реакцію Заходу «сплеском емоцій» і, звичайно, знову пригадав вимушену посадку літака з президентом Болівії Ево Моралесом на борту у 2013 році, коли західні спецслужби підозрювали, що він намагається вивезти з Росії колишнього співробітника АНБ і ЦРУ Едварда Сноудена.
Про що в результаті домовилися Путін і Лукашенко, в деталях не відомо. Російські та білоруські ЗМІ активно поширюють відео та фотографії, зняті під час вечері на яхті, якою завершилася зустріч в Сочі. Лукашенко буквально стрибнув в обійми Путіна, прибувши на борт. До речі, за столом з двома президентами сидів молодший син Лукашенка Коля (на фото в заголовку).
Москва пообіцяла найближчими днями перерахувати Мінську 500 мільйонів доларів — другий транш російського державного кредиту. Саме це вже кілька днів обговорюють західні ЗМІ. Всіх цікавить, на яких умовах Путін дав Лукашенко гроші.
«Поглинання Білорусі Росією кардинально змінить карту Європи»
Німецька газета Der Tagesspiegel пише: «У ці дні перекроюється політична карта східної частини Центральної Європи. Вирішується доля Білорусі, за майбутнє якої ведуть боротьбу ЄС і Росія. В одному випадку мова йде про свободу і суверенітет, в іншому — про повернення до імперії з відмовою від самовизначення і, зрештою, від державності».
Автор статті Крістоф фон Маршал попереджає: «Поглинання Білорусі Росією кардинально змінить карту Європи. На східному кордоні НАТО і ЄС опуститься нова залізна завіса. Російські війська опиняться прямо біля кордонів усіх трьох балтійських країн та Польщі. Існування України буде вкрай нестійким — країна буде з трьох сторін заблокована Росією».
Політична оглядачка німецького телеканалу ARD Крістіна Нагель підкреслює, що «успішному лавіруванню Лукашенка між Росією та Заходом настав кінець». Надавши Білорусі «рятівну крапельницю» у вигляді 500 мільйонів доларів, яких Мінську вистачить максимум на два місяці, Путін напевно зажадав від Лукашенка «послугу за послугу».
«Доля Лукашенка вирішиться на зустрічі Путіна з Байденом»
Британський журналіст Пітер Конраді у своїй статті в газеті The Sunday Times нагадує, що Путін грає вирішальну роль для Лукашенка в питанні виживання. Після викрадення літака Ryanair у президента Білорусі не залишилося можливості продовжувати лавірувати між Росією і Заходом. Жорсткі санкції вдарять по найважливішім секторам білоруської економіки, включаючи експорт калію. Підтримка Лукашенка всередині країни скоротилася за останні місяці «приблизно до мільйона людей». І це виключно люди, «які працюють на державу». Конраді впевнений, що Лукашенко дратує Путіна. Однак російський лідер готовий терпіти його, оскільки президент Білорусі загнав себе в кут. І тепер Путін може отримати максимум вигоди зі сформованої ситуації.
Британський журналіст вважає, що доля Лукашенка вирішиться на майбутній зустрічі у Женеві. Російський лідер спробує розіграти білоруську карту на переговорах з президентом США Джо Байденом.
Читайте також: «Використовуючи Лукашенка як таран, Путін перевіряє, наскільки далеко може зайти»
Фото з сайту kremlin.ru
1693Читайте нас у Facebook