Не лихословити і не викидати їжу зі столу: заборони і традиції осіннього рівнодення
День осіннього рівнодення-2023, тобто перехід Сонця з північної півкулі в південну, розпочався о 9:49 за київським часом. Цей період є також і початком астрономічної осені.
Наші пращури наділяли день осіннього рівнодення містичним змістом, називаючи його Таусень, Овсень, і Радогощ — залежно від регіону. Давні слов'яни цього дня поклонялися Ладі — богині родючості й покровительці весіль, тому саме в цей день одружувалися, пише Фокус.
Осіннє рівнодення дохристиянські українці святкували майже тиждень — його називали Осенинами. Починався тиждень з братчини — зібрання старших чоловіків із кожної родини. Вони приносили частування, обговорювали плани на майбутній рік. Під час застілля пили особливий медовий напій, який настоювали на свіжозібраному хмелі.
Господині ж цього дня пекли величезний медовий пиріг, за яким потім ховався жрець і питав у присутніх, чи видно його.
Якщо пиріг виявлявся малий і жерця було видно — зиму варто було чекати на холодну й довгу. А якщо жерцеві вдавалося сховатися за пирогом, то зиму обіцяли м'яку та без суворих морозів.
Народні заборони на осіннє рівнодення:
- не можна займатися важкою фізичною працею — можна відлякати удачу;
- заборонено лихословити і сваритися — конфлікт може затягнутися;
- не варто викидати залишки їжі зі столу — можна зіткнутися з безгрошів'ям;
- не треба давати в борг — його повернення можете не дочекатися.
Нагадаємо, «ФАКТИ» писали про зміну дат відзначення церковних свят в Україні після офіційного переходу ПЦУ на новоюліанський календар.
245Читайте нас у Facebook