Бомба для пропаганди: чому окупанти почали використовувати ФАБ-3000 для ударів по Україні
Російські військово-повітряні сили вперше скинули свою 3-тонну планерну бомбу в бойових умовах. Удари, що йшли один за одним, продемонстрували, наскільки потужною та при цьому неефективною є нова величезна бомба. Днями винищувач-бомбардувальник Су-34 ВПС росії скинув бомбу ФАБ-3000 з висувними крилами та супутниковим наведенням на багатоповерховий будинок у Липцях на Харківщині. Днем пізніше Су-34 скинув ФАБ-3000 на іншу будівлю. Невідомо, наскільки далеко пролетіли бомби. Менші російські планерні бомби зазвичай пролітають 40 км або близько того.
В обох ударах величезні бомби не досягли своїх цілей на невеликій відстані. За даними популярного російського телеграм-каналу Fighterbomber, ФАБ-3000 завдає вибухової шкоди на відстані понад 180 метрів, а смертоносні осколки розлітаються на відстань понад кілометр. Але Су-34 з меншими ФАБ-1500, кожна з яких важить 1,4 тонни, завдав би ще більшої шкоди, припускає Fighterbomber. Су-34 може перевозити лише одну FAB-3000 або три FAB-1500. Останнє завантаження менш вражаюче, але набагато ефективніше, пише Forbes.
Оскільки потужність вибуху не є геометрично пропорційною масі бомби, потужність ФАБ-3000 лише трохи більша за потужність FAB-1500, — пояснив Fighterbomber.
Скидання трьох бомб замість однієї дає три шанси вразити ціль, кажуть експерти. Проте величезна й вражаюча бомба вагою 3000 кг може бути кориснішою як пропагандистська.
ФАБ-3000 — не перший авіаційний боєприпас, який військово-повітряні сили використовують для пропагандистських цілей. У 2017 році ВПС США скинули одну з 11-тонних бомб Massive Ordnance Air Blast на бойовиків Ісламської держави в Афганістані. Пентагон з гордістю поширив відеозаписи вибуху, начебто як попередження бойовикам, що залишилися в живих. За повідомленнями, російські ВПС побудували не так вже й багато ФАБ-3000. За нинішніх темпів завдавання ударів вони можуть скоро закінчитися, і ВПС повернуться до використання бомб у півтори тонни.
Але навіть ці бомби можуть незабаром втратити свою актуальність. Намагаючись послабити вплив російських планерних бомб, українські війська почали розгортати дедалі більше досконаліших радіоперешкод, які можуть блокувати сигнали між бомбами й супутниками, що ними керують. Тож перемагає радіоелектронна боротьба. І епоха крилатих бомб з дешевою супутниковою системою наведення добігає кінця.
Раніше «ФАКТИ» повідомляли, що російські військово-повітряні сили щомісяця скидають до 3 000 керованих авіабомб (КАБ) на українські війська та цивільне населення. Радіус дії бомб із супутниковим наведенням сягає понад 60 кілометрів.
Читайте також: Бомби з телевізійним наведенням: Іран вперше поставив рф новітні КАБи для ударів по Україні
Фото: defence-ua.com
382Читайте нас у Facebook