Чому коронавірус провокує тромбоз: на прямій лінії «ФАКТІВ» судинний хірург
Відомо, що для хворих COVID-19 небезпечний тромбоз.
— Утворення тромбів у тих, хто хворіє або вже перехворів COVID-19, виникає із-за пошкодження внутрішньої вистилки (ендотелію) судинної стінки, — розповідає судинний хірург Клініки судинної хірургії Національного військово-медичного центру Міністерства оборони України «Головний військовий клінічний госпіталь» Олександр Борківець. — Організм включає захисний механізм, і активуються фактори згортання крові.
Підсилює ситуацію надмірно бурхлива і агресивна реакція на вторгнення вірусу: піднімається висока температура, викидаються гормони, імунною системою виробляються антитіла, які в запалі боротьби з вірусом пошкоджують і власні тканини, в тому числі судини. Особливо небезпечна хвороба для тих, у кого є схильність до появи тромбозів (тромбофілія).
— Нерідко люди на свій розсуд приймають препарати, що розріджують кров. Чим це небезпечно?
— Ліки, прийняті без показань, можуть перетворитися, образно кажучи, в отруту. Його дія проявляється безліччю побічних ефектів, починаючи з шлунково-кишкових кровотеч і закінчуючи виникненням інсульту. Ризик геморагічного інсульту зростає мінімум в два рази, якщо людина, що страждає неконтрольованої гіпертензією, безконтрольно приймає антикоагулянти. Ці препарати повинен призначати лікар.
— Багато людей не наважуються зробити щеплення вакциною проти COVID-19: мовляв, занадто високий ризик утворення тромбів…
— Зрозуміло, що без щеплень нам не впоратися з коронавірусом, і ніхто при здоровому глузді не виступає проти вакцинації. Але потрібно мати більше інформації про склад вакцини, можливі ускладнення, зокрема для груп ризику. Важливо знати, чи потрібне щеплення тим, хто перехворів, чи буде воно щорічним, чи для всіх штамів вакцина ефективна.
Як при зараженні коронавірусом уникнути ураження судин? Чи можна попередити утворення тромбів? Які небезпеки COVID-19 несе для тих, хто страждає на варикозну хворобу?
На ці та інші запитання наших читачів у понеділок, 29 березня, з 16:00 до 17:00 під час прямої лінії «ФАКТІВ» відповість судинний хірург Олександр Миколайович Борківець.
Телефонуйте до редакції за телефоном (044) 503−77−74
Заздалегідь надсилайте ваші питання на електронну адресу [email protected]
Матеріал про пряму лінію читайте у четвер, 8 квітня
Читайте також: Як переносять COVID-19 ті, у кого підвищений тиск, і що попередить утворення тромбів: відповідає кардіолог
4395Читайте нас у Facebook