Як знайти нову роботу за допомогою центру зайнятості: поради юриста
Із зростанням темпів інфікування коронавірусом, все більше регіонів України переходять у режим жорсткого локдауну. Як наслідок, багато людей втрачають роботу. У попередній статті ми розповіли, хто може претендувати на допомогу з безробіття і які документи необхідні для її оформлення. Але в пошуку роботи для людини, яка отримує допомогу з безробіття, є безліч нюансів. Про те, які права та обов'язки має безробітний, «ФАКТАМ» розповіла експерт в галузі трудового права кандидат юридичних наук, доцент Світлана Кожушко.
«Якщо людина не хоче працювати за запропонованою вакансією, потрібно оформити відмову потенційного роботодавця»
— Людина, яка звернулася до Державного центру зайнятості та одержує допомогу, повинна розглядати всі пропозиції про працевлаштування, що надходять від центру?
— Так, це його обов'язок. З моменту отримання статусу безробітного громадянин зобов'язаний здійснювати активний пошук роботи (п. 1 частини 2 статті 44 ЗУ «Про зайнятість населення») самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Але слід звернути увагу на те, що всі пропозиції мають відповідати критеріям «підходяща робота».
— Може безробітний відразу відмовитися від вакансії, запропонованої центром зайнятості? Чи повинен він обгрунтувати свою відмову?
— Зареєстрований безробітний має право відмовитися від вакансії, яка запропонована працівником територіального центру зайнятості (ЦЗ), якщо вона не відповідає критеріям — переліку з 17 пунктів, які регламентовані в статті 46 ЗУ «Про зайнятість населення». Відповідно до норм закону і роз'яснень Державного центру зайнятості, підходящою є робота, яка відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Також, коли пропонується вакансія, враховуються тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, період без роботи і соціальний фактор — попит на внутрішньому ринку праці.
Діяльність фахівців центрів зайнятості не викликає сумнівів. Апріорі вони не можуть запропонувати роботу, яка не відповідає наведеним вимогам. Відповідно до частини 8 статті 46 ЗУ «Про зайнятість населення», вакансія не може вважатися підходящою, якщо:
- місце роботи розташоване за межами доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради;
- умови праці не відповідають правилам і нормам, встановленим законодавством про працю та охорону праці (зокрема якщо на запропонованому місці роботи порушуються встановлені законом терміни виплати зарплати);
- умови праці на запропонованому місці роботи не відповідають стану здоров'я, підтвердженому медичними документами.
Якщо людина не хоче працювати за запропонованою вакансією, але хоче і далі отримувати допомогу, законом передбачена процедура фіксації відмови потенційного роботодавця у виданому ЦЗ направленні, належним чином завірена.
Процедура має наступні складові:
- наявність направлення на співбесіду з роботодавцем з узгодженням точного часу співбесіди, яке оформлене ЦЗ;
- узгодження посадових обов'язків.
Бланк відмови від запропонованої посади вказує причини, містить підписи безробітного і роботодавця, печатку організації. Керівник має право відмовити безробітному в працевлаштуванні, якщо він не підходить за встановленими критеріями на посаду. Після чого він у спеціальній графі направлення робить відповідні позначки, ставить підпис і печатку для передачі до ЦЗ.
«Рівень заробітної плати повинен бути не нижче заробітку на останньому місці роботи»
— Скільки разів людина може відмовлятися від пропозицій ЦЗ? Є обмеження?
— З цього питання є детальні вказівки. Безробітний може відмовитися від підходящої вакансії, але не більше двох разів, а той, хто вперше шукає роботу і не має професії (спеціальності), може двічі відмовитися від пропозиції пройти професійне навчання.
— Чи можуть в ЦЗ пропонувати вакансії, які не відповідають основній професії, менш кваліфіковану роботу і з меншою зарплатою?
— Безробітному не можуть запропонувати вакансію, яка не відповідає його спеціалізації (кваліфікації). Рівень зарплати має бути не нижче заробітку на останньому місці роботи з урахуванням середнього рівня зарплати, сформованого за минулий місяць в регіоні, де був отриманий статус безробітного.
Разом з тим в ЗУ «Про зайнятість населення» зазначено: якщо неможливо надати безробітному роботу за професією протягом шести місяців з дня перебування на обліку в ЦЗ, йому пропонується відповідне місце з урахуванням здібностей, стану здоров'я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреб ринку праці.
— Якщо людина самостійно працевлаштувався, зобов'язаний він повідомляти про це в ЦЗ?
— Обов'язок безробітного сповіщати відповідні органи про зміну свого статусу в певний термін регламентована законом. Людина зобов'язана інформувати ЦЗ протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації.
— А якщо він знайшов роботу, але не повідомив про це в ЦЗ і продовжив отримувати допомогу, передбачені щодо нього якісь санкції?
— Санкції передбачені чинним трудовим законодавством. Відповідальність у повній мірі покладається на зареєстрованого безробітного. Це стосується даних і документів, на підставі яких приймається рішення про реєстрацію безробітного і призначення матеріального забезпечення.
Пункт 18 частини 2 статті 22 Закону України «Про зайнятість населення» передбачає проведення розслідування страхових випадків, яке здійснюється шляхом звірки даних, зазначених у документах громадян — шукачів та безробітних, з даними Пенсійного фонду України, а в разі необхідності — шляхом виїзних планових та позапланових перевірок у роботодавців.
Якщо центр зайнятості встановить, що безробітний вже працевлаштований, його знімуть з обліку і вимагатимуть повернути допомогу. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначене матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, то центр зайнятості проводить перерахунок допомоги з дня призначення, а суми незаконно виплачених коштів повертає роботодавець.
Передбачені заходи в разі відмови нібито безробітного або роботодавця повернути гроші добровільно, а також якщо вони не повернуті у встановлений термін — 15 календарних днів: стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку, — підсумувала Світлана Кожушко.
Варто нагадати, що відтепер за затримку зарплат, пенсій або стипендій українцям будуть виплачувати грошову компенсацію. Відповідний закон був прийнятий Верховною Радою і найближчим часом вступить в силу.
фото Pixabay
2416Читайте нас у Facebook