- 22:26 Зимова піжама — хіт серед новорічних подарунків: поради щодо вибору
- 21:59 Незвичайне печиво — ніжне всередині та з хрусткою скоринкою: райська насолода
- 21:31 Ідея Бена Аффлека: Дженніфер Лопес показала свій розкішний будинок
- 20:45 Тренди трендами, але потрібно робити те, що приносить задоволення: українська стилістка про ведення блогу та кольори 2025 року
- 20:25 Волосся випадає через проблеми зі шкірою голови: як доглядати за нею, щоб цього уникнути
- 20:06 Курячий рулет із сиром: ідеальний рецепт для тих, хто сидить на дієті
- 19:55 Чемпіонат України з футболу, 14-й тур, 22—25 листопада: результати та відеоогляди матчів, турнірна таблиця
- 19:54 На автошляхах у Європі з'явився дивний дорожній знак: що він означає
- 19:45 Молодий чоловік раптово ожив за кілька хвилин до власної кремації
- 19:42 У Кам’янському в рамках грантової програми оновили відділення: мер Білоусов розповів деталі
- 19:27 Біля Запоріжжя будують фортифікації в очікуванні наступу росії — ЗМІ
- 19:04 Тельцям — «Король Кубків», Ракам — «Дама Жезів»: прогноз по картах Таро на вівторок, 26 листопада
Країна: Іспанія
Мануфактура: Lladro
Час: 2001
Скульптор: Francisco Polope
Розмір: 30×50 cm Із експозиції «Shvets Museum»
На війні жінкам завжди доводиться випробовувати на собі куди більше негараздів і проблем, ніж представникам сильної, як прийнято говорити, статі. Так було раніше, так триває і в нинішній затяжній і кровопролитній війні з агресором на сході України. Кожна війна народжує своїх героїнь. Лідія (Ліля) Литвяк, яка народилася рівно 100 років тому, 18 серпня 1921 року, в Москві в родині звичайного залізничника, стала не просто однією з кращих льотчиць в історії Другої Світової війни. Вона залишилася в пам'яті легендою на ім'я «Лілія».
Коли в 1937 році її батько був за помилковим доносом розстріляний як «ворог народу», 14-річна дівчинка вирішила довести всім, що дочка «ворога народу» здатна стати народною героїнею. Закінчивши в 1940 році Херсонську авіаційну школу льотчиків-інструкторів, Ліля влаштувалася на роботу в аероклубі, де стала одним з найкращих інструкторів і до початку війни встигла навіть підготувати понад 40 класних льотчиків. Восени 1941 року, коли радянське командування усвідомило, яка велика кількість льотчиків загинула в перші ж місяці військових дій, на державному рівні було прийнято рішення створити три жіночих авіаполки під керівництвом легендарної Марії Раскової. В один з цих полків (586-й ІАП) якраз і була зарахована Ліля Литвяк.
Перші два ворожих літаки вона збила в небі над Сталінградом. Потім була переведена в 9-й гвардійський Одеський винищувальний авіаполк, в якому зібралися найкращі повітряні аси. Чоловіки-льотчики дивувалися вмінню 20-річної дівчинки, яка отримала на той час прізвисько «Біла Лілія» (білими ліліями був прикрашений і фюзеляж її бойової машини), як вони висловлювалися, «бачити повітря». Молодший лейтенант Литвяк безстрашно вступала в повітряні сутички з більшими силами противника і незмінно виходила з них переможцем. Незабаром на фюзеляжі її літака поруч з ліліями з'явилося близько двох десятків зірочок — по числу збитих нею ворожих літаків.
У небі над Донбасом навесні 1943 року зустріла Ліля і свою першу любов — льотчика-винищувача Олексія Соломатіна. Правда, сімейне їхнє щастя було дуже коротким. Через кілька днів після розпису Олексій загинув в бою. Ще за кілька днів в бою загинула і найкраща Ліліна подруга Катя Буданова. А ще через кілька місяців в бою над Донецьком був збитий літак самої Литвяк, 21-річної красуні, на той час нагородженої вже трьома бойовими орденами. Спочатку всі думали, що Ліля скоро з'явиться в розташуванні полку. Адже її вже кілька разів збивали в боях, але, навіть опинившись на ворожій території, вона (будучи пораненою!) всякий раз примудрялася вдало переходити лінію фронту. Цього разу все було по-іншому. Незважаючи на масштабні пошуки, тіло загиблої льотчиці знайти так і не вдалося…
У травні 1990 року Лідії Володимирівні Литвяк було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. У селі Дмитрівка Донецької області, недалеко від якого загинула легендарна льотчиця, встановлено меморіальний камінь. А в місті Красний Луч поставили пам'ятник асу Другої Світової війни, яка прославилася під ім'ям «Біла Лілія».
Всім сьогоднішнім іменинникам дозвольте побажати добра і щастя. А вам, друзі мої, гарного дня. Як завжди, щиро ваш.
вологість:
тиск:
вітер: