Відволікав на себе ворожу авіацію: у бою загинув найкращий військовий льотчик України Олександр Оксанченко
Серед 12 захисників, яким 28 лютого було присвоєно звання Героя України, — льотчик-ас полковник Олександр Оксанченко з Миргорода. На жаль, високе звання Олександр Якович отримав посмертно. Він загинув у повітряному бою, що вівся під Києвом, відволікаючи на себе ворожу авіацію.
У 2018 році Олександр Оксанченко звільнився з лав ЗСУ, але продовжував служити у своїй рідній 831-й бригаді тактичної авіації повітряного командування «Центр» Повітряних Сил ЗС України у Миргороді як цивільний на посаді інструктора-пілота. Та коли Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну, став до лав захисників, сівши за штурвал бойового винищувача Су-27.
Читайте також: ЗСУ збили другий Іл-76 з російськими десантниками, — командування Повітряних сил
На рахунку Олександра Оксанченка — понад 2000 льотних годин, він бездоганно виконував найскладніші елементи вищого пілотажу. Небо було його стихією.
Миргородський ас став відомим після тріумфальних польотів на міжнародних авіашоу — SIAF, The Royal International Air Tattoo, International Airshow-2017, Czech International Air Fest. Він мав особливий стиль виконання фігур вищого пілотажу, його заслужено вважали одним із кращих льотчиків-пілотажників бойових літаків.
— Протягом 2016−2018 років Олександр Якович взяв участь у шістнадцяти міжнародних авіашоу, і в усіх був названий найкращим, — розповіла «ФАКТАМ» військовослужбовиця Лана Борисова, яка в той час очолювала пресслужбу 831-ї бригади тактичної авіації. — Коли я викладала на сторінці бригади фото з цих змагань, кількість моїх підписників зростала в рази. І зараз пілоти з США, які були вражені майстерністю нашого Героя, висловлюють бажання записатися в інтернаціональний легіон, щоб боронити незалежність нашої України на своїх військових літаках, які за технічними характеристиками переважають російські.
Лана Борисова характеризує геройськи загиблого льотчика-аса як людину надзвичайно талановиту й скромну.
— Зараз мене втішає те, що мені вдалося створити музей бригади, у якому чільне місце займають особисті речі Олександра Яковича, — каже військовослужбовця. — Він передав туди свою форму, в якій здобував перемоги, нагороди… Мені дуже хотілося, щоб він ще за життя відчув, що держава цінує його заслуги. Особисто для мене він завжди буде живим.
У 2014 році Олександр Оксанченко брав участь у боях за Луганськ, за що був удостоєний державної відзнаки. Він, певно, був єдиним військовим льотчиком, якого президенти особисто вітали з днем народження.
Загиблому Герою було 53 роки. У нього лишилися дружина і дві доньки.
Читайте також: Справжній снайпер: з'явилося відео знищення українським льотчиком розхваленого путінського Су-35
Фото надані Ланою Борисовою
11985Читайте нас у Facebook