Якщо імунітет не зміг адекватно відповісти на вторгнення коронавірусу, можна захворіти знову, — інфекціоніст Юрій Жигарєв
«В першу чергу щеплення потрібно зробити літнім людям»
* - Здрастуйте, Юрію Олександровичу! Дзвонить Валентина Іванівна з Києва, 80 років. Я ваша колега, зараз на пенсії. Розумію всю серйозність ситуації з СOVID-19, але з віком накопичила багато захворювань. Чи не протипоказана мені вакцинація?
— Відповідь може дати тільки ваш лікар. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я рекомендують зробити щеплення в першу чергу таким, як ви — людям у віці, які мають букет захворювань. Це вбереже від тяжкого перебігу коронавірусу.
* - Ольга, киянка. З якого віку можна робити щеплення від коронавірусу дітей?
— Дітям цю вакцину поки не рекомендують. Всі відомі сьогодні вакцини розраховані на людей старше 16 або 18 років. Можливо, в майбутньому рекомендації зміняться.
— В Україну привезли вакцину, випущену в Індії, але за технологією, розробленою Оксфордські вчені. Чим аналог відрізняється від оригіналу?
— Згідно з офіційними даними індійська вакцина вважається ідентичною. І експерти ВООЗ, і британський посол кажуть, що це одна і та ж вакцина, просто назви різні. Дослідження довели, що немає дуже важких побічних реакцій (принаймні, більш серйозних, ніж у інших вакцин), в тому числі у літніх людей. А оцінити ефективність ми зможемо через кілька місяців або навіть років. Сьогодні ніхто не може сказати, як довго буде працювати захист, наскільки вона ефективна.
* - Дзвонить Валерія з Чернігівської області. Чи можна 80-річній людині, у якої емфізема легенів, зробити щеплення від коронавірусу?
— Обмежень за віком немає. Більш того, з таким захворюванням треба вакцинуватися в першу чергу.
Читайте також: Як переносять COVID-19 ті, у кого підвищений тиск, і що попередить утворення тромбів: відповідає кардіолог
— Справа в тому, що є ще хронічний обструктивний бронхіт. Він може дати ускладнення?
— В такому разі рішення про щеплення повинен приймати лікар. При бронхіті з астматичним компонентом, коли пацієнт лікувався гормонами, не можна виключити можливу реакцію. Але алергія — це тільки відносне протипоказання, щеплення слід робити під медичним контролем.
* - Інна з Фастова Київської області. Який сенс прищеплювати лікарів, які вже перехворіли?
— Я проти того, щоб вакцинувати всіх підряд, тим більше вакцинами, які ще мало досліджені. Однозначно треба захистити групи ризику — прищепити людей, які, заразившись, можуть померти найближчим часом.
— Що робити, якщо керівництво лікарні говорить, що потрібно робити щеплення, а співробітник вважає, що у нього є антитіла? Показати результати аналізу?
— Людина має право відмовитися від щеплення, як і від будь-якого іншого медичного втручання. Ніхто не буде прив'язувати і насильно прищеплювати. Робити тест на антитіла має сенс, якщо людина не знає, чи хворіла. У разі, коли антитіла є, то вакцинацію можна відкласти — це офіційна рекомендація.
* - Мене звуть Євгенія, дзвоню з міста Чернівці. За статистикою в Україні перехворіли менше півтора мільйона чоловік. Але тільки в нашому колективі з 52 чоловік ми нарахували 23. Як зрозуміти реальну картину захворюваності?
— Це проблематично. Якщо форма хвороби легка, багато хто не звертається за допомогою, тому не потрапляє в статистику. Також чимало людей, у яких немає симптомів, здають тест (з різних причин) — і враховуються як перехворілі. Сьогодні вчені, які аналізують результати тестів на антитіла, кажуть, що вже більше 50 відсотків досліджених людей зустрічалися з вірусом. Ми йдемо до колективного імунітету, питання тільки в тому, як швидко.
Кому вакцинуватися в першу чергу
- Медпрацівникам.
- Військовим.
- Соціальним працівникам.
- Літнім людям.
- Тим, хто має хронічні захворювання.
«Сьогодні за допомогою тесту визначають більш важкий перебіг хвороби»
*- Пряма лінія? Турбує Ольга з Маріуполя. Чому людина знову захворює?
— Думаю, деякі люди через особливості імунної системи не виробляють адекватну імунну відповідь. Тому можуть захворіти і другий, і третій раз. Також ніхто не відміняв нові штами (ми тільки почали їх визначати в Україні).
— Чи правда, що вірус, потрапивши в організм, на час може вщухнути, а потім знову активуватися?
— Можу припустити, що протягом декількох місяців вірус, враховуючи його властивості та особливості імунної відповіді, цілком може зберігатися в організмі. Це пояснює випадки, коли людина захворює повторно через два-три місяці. Імунна система придушила вірус, але потім просів імунітет, і збудник підняв голову. Або він змінився (в організмі віруси теж постійно мутують) і піовстане в новому обличчі.
* - Ігор, дзвоню з Конотопа Сумської області. Раніше вважали, що вірус вражає людей похилого віку з ожирінням, діабетом, проблемами бронхо-легеневої системи та інших органів. А зараз вважають, що вірус «переключився» на людей від 20 до 40 років. З чим це пов'язано?
— Дійсно, молодь почала боліти частіше, хоча не можна сказати, що важко. І це добре. Еволюційна стратегія будь-якого вірусу — виживання. Якщо він потрапить в організм бабусі, яка ні з ким не контактує, і вб'є її, то помре разом з нею. Для нього це невигідно — краще інфікувати молодих людей. Вони соціально активні, хворіють без серйозних симптомів і швидко поширюють вірус далі. Тому можна припустити, що вірус стане більш заразним. В першу чергу постраждають ті, хто зазвичай йде локомотивом в будь-який епідемії: діти, підлітки, молодь.
Читайте також: Чому не можна приймати антибіотики при перших симптомах COVID-19 і довго не проходить задишка: відповідає пульмонолог
* - Мене звуть Олена, дзвоню з Києва. Останнім часом говорять, що вірус викликає не тільки пневмоніти, але також вражає печінку, нирки, головний мозок. Чи можна спрогнозувати ці наслідки? І те, як довго вони будуть?
— Прогнозувати можна, адже сьогодні вже розроблені певні тести. Наприклад, високий рівень позаклітинних ДНК в крові — несприятлива ознака більш тяжкого перебігу. І тоді хворому, який тільки надійшов до стаціонару, потрібно приділяти особливу увагу. Думаю, такі тести незабаром з'являться і для тих, хто одужав. Вони допоможуть виявити людей, у яких відновлення утруднене, щоб вчасно провести грамотну реабілітацію.
* - Оксана Сергіївна з міста Кривий Ріг. Хвилююся, чи не стане щеплення проти коронавируса сезонним?
— Заздалегідь хвилюватися не варто. Навіть якщо вірус буде змінюватися, і кожен рік почне з'являтися нова вакцина, чим це загрожує? Ваш особистий вибір — робити щеплення чи ні.
— Я люблю подорожувати. Бентежить, що країни Європейського Союзу мають намір вимагати паспорт вакцинації.
— Думаю, це тимчасовий захід. Кожен раз змушувати робити щеплення нереально. 20 відсотків людей пройдуть вакцинацію, а решта 80 стануть невиїзними? Туризм — велика стаття доходу в країнах Європи (Італія, Іспанія), в Туреччині. Вони ж собі не вороги.
Основні причини повторного захворювання
- Не виробилась адекватна імунна відповідь.
- Зустріч з іншим штамом.
«Щоб не пропустити коронавірус, важливо визначити, як кров насичується киснем»
* - «ФАКТИ»? Дзвонить Мирослава з Києва. Багато експертів вказували, що до квітня очікується затихання епідемії. А захворюваність, навпаки, почала зростати. Що нас чекає попереду?
— Думаю, найближчим часом (приблизно місяць) ситуація буде ще напруженою. Ми вже досягаємо піку, може, плюс-мінус тиждень. Далі не повинно бути зростання, тому що «пального» не залишилося. А з середини квітня, вважаю, почнеться поступовий спад. Влітку навряд чи буде серйозний підйом захворюваності. А як вірус поводитиметься далі, складно сказати — все залежить від мутацій. У перспективі, за всіма законами природи, вірус буде втрачати патогенність. І в підсумку поповнить перелік респіраторних вірусів.
— Грип в цьому році поводиться «пристойно». Це заслуга коронавірусу?
— Хоча я не бачив на цю тему серйозних робіт, не можна виключити такого феномену, як інтерференція вірусів: вони один одного пригнічують. Другий момент, на мій погляд, навіть більш важливий — епідзаходи. Як би не критикували і не називали маски (зрозуміло, що вже всі втомилися), проте вони відіграють велику роль. У нас ніколи не було такого, щоб в сезон навіть найстрашнішого грипу всі носили маски. Влітку спостерігалося різке зниження кишкових інфекцій — люди стали мити руки, навіть ті, хто цього ніколи не робив.
Читайте також: Як впоратися зі слабкістю і безсонням після COVID-19: пояснює лікар-невролог
* - Марія з міста Ковель. На що потрібно звертати увагу, коли з'явилися симптоми ГРВІ, щоб не пропустити коронавірус?
— Головне — визначити, як кров насичується киснем (сатурацію) за допомогою пульсоксиметра. Висока температура або будь-які інші симптоми часто не показові. Буває, людина з нормальною температурою, без кашлю, а легень вже майже немає: він задихається, як риба, витягнуті з води. Бити на сполох треба, коли оксигенація менше 93 відсотків. Людині, яка не має легеневої патології, в цьому випадку потрібна госпіталізація.
Залежність від кисню часто триває і коли пацієнт виписується із стаціонару. Стан стабільний, але через брак кисню людині важко вставати — одразу виникає задишка, наростає дихальна недостатність.
— Які ще проблеми бувають після одужання?
— Постковідний синдром. Він часто виникає у молодих людей, у яких немає хронічної патології, підтвердженного ураження органів. Рентген і КТ нормальні, всі тести в нормі, але долають слабкість, млявість. Через ураження нервової системи нерідко виникають страхи, депресія. Особливо, якщо людина побувала в стаціонарі, реанімації. Розвивається сильний посттравматичний синдром, з якого важко вийти самостійно. А служби, що займається такими людьми, поки немає.
Важливо знати
Якщо рівень кисню в крові нижче 93 відсотків, потрібна госпіталізація.
Як повідомляли раніше «ФАКТИ», ВООЗ обіцяє протягом року створити поліпшені вакцини, які не потрібно буде колоти .
Фото Ігоря ЄМЕЛЬЯНЕНКО, «ФАКТИ»
3386Читайте нас у Facebook