«У США ретельно стежать за тим, щоб жодна доза вакцини не пропала»
У США зараз використовуються три препарати: РНК-вакцини BioNTech / Pfizer і Moderna і векторна вакцина Johnson & Johnson (принцип роботи якої схожий з вживаною в Україні вакциною AstraZeneca (Covishield). Про те, як організована вакцинація в США, «ФАКТАМ» розповіла 67 -річна українка Анна, яка живе в місті Сент-Чарльзі штату Міссурі та 10 березня отримала перший укол.
«Будь-який кваліфікований лікар скаже, що алергія не є протипоказанням до вакцинації»
— У нас можливість записатися на вакцинацію для людей старше 65 років з'явилася ще в січні, — розповіла Анна. — Як тільки про це оголосили по телебаченню, я тут же зареєструвала на сайті Департаменту охорони здоров'я округу Сент-Чарльз і себе, і чоловіка. При реєстрації необхідно було відповісти на ряд питань, в тому числі повідомити, чи є хронічні захворювання. У чоловіка цукровий діабет другого типу — можливо, тому його запросили на вакцинацію раніше. Першу дозу він отримав ще 10 лютого.
— Ви могли вибирати вакцину?
— Ні. Ти реєструєшся, отримуєш запрошення і вже коли приїжджаєш в центр вакцинації, дізнаєшся, який тобі дістанеться препарат. Наприклад, чоловіка вакцинували Moderna. А коли прийшла моя черга на вакцинацію, в США вже використовувалися три вакцини — і я була згодна на будь-яку з них. Уже на місці дізналася, що мені дісталася Pfizer. А наш сусід днями вакцинувалася векторної вакциною Johnson & Johnson і теж задоволений — добре себе почуває, не помітив ніяких «побочок».
Я серйозно підійшла до питання вакцинації, читала результати досліджень по кожному з препаратів, спілкувалася з жінкою (до речі, теж українкою), яка працює на підприємстві Pfizer — і отримала спростування всіх страшилок, які зараз ходять навколо різних вакцин. Потрібно розуміти, що в світі йде війна між виробниками вакцин, і не варто вірити всьому, що ви чуєте по телевізору або читаєте в соцмережах.
— Де ви отримали вакцину? Потрібно було їхати в лікарню?
— Нас з чоловіком вакцинували на хокейній арені, яка зараз переобладнана під центр для вакцинації. Знаю, що щеплення роблять і в госпіталях, і в лабораторіях, але ми зраділи можливості отримати щеплення не в медустанові — все ж менше ризику зустрітися з хворими і заразитися. У таких центрах одночасно прищеплюють велику кількість людей, але все настільки грамотно організовано, що немає ні натовпів, ні черг.
Читайте також: Вакцинація проти COVID-19: як українців прищеплюють в ОАЕ
Заздалегідь формуються групи, які приїжджають на певний час. Під'їхавши до центру вакцинації, ти сидиш в машині і чекаєш, коли тобі дадуть сигнал, що можна виходити з автомобіля і йти всередину. Запускають людей невеликими групами, при цьому всі чітко дотримуються соціальної дистанції. Треба сказати, що в Штатах цей момент вже давно не потрібно контролювати — люди і без нагадувань не підійдуть один до одного ближче, ніж на два метри.
На вході в центр вакцинації міряють температуру, перевіряють документи — після чого проходиш до стійок реєстрації. Потім, в залежності від того, за першою дозою вакцини прийшла людина чи за другою, її направляють до потрібного столу — і там уже видають папірець, де написано, якою вакциною будуть прищеплювати. Кажуть, що, якщо вакцина людину не влаштовує, вона може відмовитися і поїхати. І чекати, поки їй не нададуть можливість зробити щеплення тим препаратом, яким вона хоче. Але у мене і в думках не було відмовлятися.
Отримавши направлення, пішла на поле стадіону, де мене повинні були вакцинувати. Треба сказати, виглядає це вражаюче — величезна територія і безліч столів на великій відстані один від одного, за якими сидять медпрацівники. Ти підходиш до потрібного столу, а далі вся процедура займає не більше 20 хвилин.
— Перед уколом вас запитували про самопочуття, хронічні захворювання?
— В першу чергу про те, чи немає алергічних реакцій на препарати. А я як раз алергік, у мене двічі траплявся анафілактичний шок — реакція на новокаїн і біцилін. Я про це повідомила, після чого мені на груди повісили стікер з позначкою, що може бути алергічна реакція. Після введення вакцини я повинна була ще півгодини посидіти в спеціально відведеному місці під наглядом лікарів (люди, які не страждають алергіями, сидять 15 хвилин). На щастя, у мене не виявилося ніяких симптомів. Через 30 хвилин після вакцинації я поїхала додому.
Читайте також: «Через тиждень після другого щеплення кожен отримує «зелений» паспорт, який дає людині певні права «
— З огляду на алергію, не боялися вакцинуватися?
— Анітрохи. По-перше, я знала, що перебуваю під наглядом лікарів, а по-друге, сама свого часу закінчила Київський університет за спеціальністю «імунологія», непогано розбираюся в цій темі і, тверезо оцінюючи ризики, розумію, що заразитися коронавірусів для мене було б куди гірше і небезпечніше. Будь-який кваліфікований лікар вам скаже, що алергія не є протипоказанням до вакцинації. Це всього лише сигнал, що такому пацієнту потрібно проводити вакцинацію з обережністю.
Після введення першої дози вакцини мені видали спеціальну картку і попередили, що в майбутньому, коли там з'явиться відмітка про введення другої дози, це буде свідоцтво про вакцинацію, необхідне в тому числі і для подорожей.
— На наступний день не проявилися побічні ефекти?
— У мене була тільки невелика припухлість в місці уколу. Але я щороку роблю щеплення від грипу, після якої відбувається те ж саме. А так більше нічого — ні слабкості, ні температури.
Аналогічна картина у чоловіка. Він уже, до речі, отримав і другу дозу. Йому заздалегідь був призначений день вакцинації, але за два дні прийшло повідомлення з питанням, чи може він приїхати раніше. З'явилася «вільна» доза вакцини, а так як зберігаються вони недовго, тут ретельно стежать за тим, щоб жодна доза не пропала. Чоловік погодився і приїхав, коли попросили.
«Люди втомилися від карантину. Але правил дотримуються, бо інакше ніяк»
— Вам говорили, що робити, якщо раптом на наступний день або пізніше виявляться побічні дії?
— Так, дзвонити 911. У нас це універсальна служба. Якщо раптом почнеться алергія або підніметься висока температура, приїдуть парамедики. При необхідності госпіталізують. Але у мене багато вже вакцинованих знайомих, і нікому з них така допомога не знадобилася.
— В Україні, де вакцинація тільки почалася, дуже багато так званих антивакцинаторів. Люди часто читають те, що не має нічого спільного з реальністю, страшилки про вакцини, і відмовляються робити щеплення. Чи є таке в Штатах?
— Тут теж є і так звані ковід-дисиденти, і антивакцинатори. Але ті й інші вже знизили свій запал. У минулому році вистачало тих, хто заявляв, що «не вірить в ковід», критикував обмеження і не дотримувався карантинних вимог. Більшість з них потім жорстоко за це поплатилися. Наприклад, колишня дружина мого чоловіка, не усвідомлюючи небезпеки, один раз сходила на свято, де обіймалася і цілувалася з людьми. В результаті заразилася коронавірусів і померла. І таких випадків, на жаль, чимало.
Читайте також: «Не випустять з клініки, поки не заплачу 7 тисяч доларів»: українка з COVID-19 застрягла в Таїланді і не може домогтися виплат від страхової
Багато хто усвідомив, що відбувається, тільки коли захворіли самі або втратили близьких. А що стосується вакцин, то більше страхів було, коли їх тільки розробили. Ходили різні, в тому числі і самі абсурдні, чутки. Зараз кожен день в країні вакцинують по півтора мільйона чоловік, ми спостерігаємо, як проходить кампанія зі щеплення, і все більше людей хочуть вакцинуватися.
— Отримати щеплення можна тільки при наявності страховки?
— Ні, право на безкоштовну вакцину мають абсолютно всі, хто зареєстрований на території США. Більш того, зараз йдуть розмови про те, що найближчим часом будуть вакцинувати і нелегалів — адже вони теж заражаються і поширюють вірус.
— У вашому місті діє локдаун?
— Тут у кожному штаті свої правила. У нас на початку року відкрилися практично всі ресторани, хоча до цього працювали в основному на винос. На вулиці люди ходять без масок (хоча, наприклад, в Чикаго на вулицях в масках абсолютно всі), але в приміщеннях з цим строго. Навіть на вході в паби висить вимога заходити виключно в масці.
У магазинах відкривається все більше кас самообслуговування — щоб покупці не контактували з касирами. Натовпів, як я вже говорила, немає ніде, бо за рік люди звикли до дистанції. Зрозуміло, тут теж всі втомилися від вірусу і карантину. Але правил дотримуються, бо інакше ніяк. А темпи вакцинації в США дають надію на те, що скоро країна повернеться до нормального життя.
Тим часом в Україні оголосили другий етап вакцинації від ковіда. Про особливості вітчизняної кампанії зі щеплення читайте в публікації «Перед щепленням температуру і тиск міряла собі сама. Тобто скринінг проводила я, а не вакцинальна бригада».
933Читайте нас у Facebook