В Ізраїлі археологи знайшли новий зразок Кумранських рукописів, яким більше 2 тисяч років
Вперше за останні 60 років в печерах Мертвого моря виявили новий зразок Кумранських рукописів. Про це повідомляє інтернет-видання Haaretz з посиланням на Ізраїльське управління старожитностей.
Новий сувій — це 24 фрагмента свитка. Текст написаний грецькою мовою, але для імені бога Яхве використані літери єврейського алфавіту. Їх написання, як відзначають в Управлінні старожитностей, є типовим для періоду Першого храму (950−586 роки до нашої ери). Встановлено також, що текст написаний двома різними переписувачами. За попередніми даними, рукопис є уривками з творів Дванадцяти малих пророків.
Так називають книги старозавітних пророків, які за обсягом менше книг великих пророків. На нових фрагментах вдалося ідентифікувати рядки з книг пророків Наума (1: 5−6) і Захарії (8: 16−17). Можливо, що нові фрагменти — відсутня частина свитка малих пророків, який був виявлений в 1952 році і містив пророцтва Міхея.
Сувої Мертвого моря, або Кумранські рукописи, — загальна назва для древніх документів, знайдених в різних районах навколо Мертвого моря: Кумране, Масаде, Ваді-Мураббаат, Хирбет-Мірде. Велика їх частина написана вугільними чорнилом на пергаменті, є окремі сувої з папірусу і мідні таблички з видавленим на них текстом. За даними палеографії та радіовуглецевого аналізу основний масив цієї бібліотеки відноситься до періоду з 250 року до нашої ери до 68 року нашої ери. Зберегтися їм дозволив сухий клімат Іудейській пустелі.
Вперше подібна знахідка була зроблена пастухом-бедуїном в 1947 році. З тих пір знайдено сотні сувоїв, що складаються з приблизно 25 тисяч фрагментів. Лише три знахідки можна вважати відносно повними рукописами. Все сувої Мертвого моря містять релігійні тексти.
Всього понад 900 сувоїв Мертвого моря вважаються одними з найважливіших археологічних знахідок за весь час, адже вони містять релігійні тексти на івриті, арамейській і грецькій мовах, а також стару версію Старого Завіту.
Нагадаємо, раніше в Ізраїлі археологи виявили унікальну друк, що належала жінці періоду Першого Храму .
672Читайте нас у Facebook