Якщо дитина хворіє на ГРВІ 10−12 разів на рік, це нормально. Так тренується імунітет, — дитячий імунолог
«Навіть у дітей, які перенесли COVID-19 безсимптомно, через три — шість тижнів може розвинутися потужний запальний синдром»
* - Здрастуйте, Алла Петрівна! Вас турбує Марія з Києва. В анонсі прямої лінії ви сказали, що після COVID-19 у дитини може з'явитися ускладнення — мультисистемний запальний синдром. Чому він виникає?
— Гіперзапальний синдром пов'язаний з тим, що іноді через три — шість тижнів після зустрічі з коронавірусом клітини імунної системи починають виробляти речовини, що стимулюють запалення. Хоча це ускладнення рідкісне, але може бути навіть у тих, хто перехворів безсимптомно. Перебіг мультисистемного запального синдрому нагадує хворобу Кавасакі, в основі якої — запалення судинної стінки (васкуліт).
— Останнім часом стали більше хворіти діти. Це пов'язано з новими штамами коронавируса?
— За даними американських дослідників, коронавірус більше поширюють все ж не діти, а молоді люди. Вони працюють, багато спілкуються, тому частіше інфікуються. І передають вірус, як і більш старші люди, які мають симптоми, дітям, людям похилого віку.
Більшість дітей заражаються вдома від дорослих і набагато рідше — в школі. Але, на щастя, в основному, хворіють безсимптомно. Дитина не чхає, чи не кашляє, а значить, виділяє вірус незначно. Якщо все ж у родині вона захворіла першою, то ймовірність, що заразить інших, менше одного відсотка. Хоча, звичайно, при близькому контакті цього виключати не можна.
* - Вероніка Іванівна з міста Житомир. Три місяці тому невістка народила нам онука, годує грудьми. Турбуюся, щоб вона не заразилася і не інфіковувала малюка. Це можливо?
— У всякому разі, виключити таку ситуацію не можна. За даними багатьох досліджень, немовлята хворіють, як правило, легко. Але відомі і важкі випадки захворювання у малюків перших місяців життя, недоношених дітей.
Читайте також: Як не пропустити COVID-19 у дітей, чому небезпечно збивати температуру, обтираючи дитину оцтом: відповідає педіатр
— Можна зрозуміти, кому загрожує хвороба?
— У групі ризику діти, які мають вроджені вади серця. У них ми часто бачимо тяжкий перебіг COVID-19, ускладнений пневмонією, яка важко піддається лікуванню. Також більш небезпечна інфекція для тих, хто страждає на цукровий діабет, захворювання легень, ожирінням. Добре, що у дітей таких недуг набагато менше, ніж у дорослих.
* - До вас звертається Людмила, киянка. Син (йому 15 років) після того, як контактував з ковідним хворим, переніс ГРВІ. Турбували нежить, невелика температура, яка тримається до сих пір. Педіатр через місяць призначила тест на імуноглобулін М, і він був негативним. Що порекомендуєте?
— Якщо є підозра, що дитина перенесла COVID-19, можна перевірити рівень імуноглобуліну G проти коронавіруса. Адже імуноглобулін М характерний для гострого періоду інфекції, і через місяць після захворювання здавати такий аналіз немає сенсу — ці антитіла часто вже зникають. Лікар також повинен з'ясувати, чому і як піднімається температура. Нерідко буває, що це викликано хронічним осередком інфекції в організмі. Якщо часто виникають проблеми з мигдалинами, дитину турбує рецидивний тонзиліт (зараз його не називають хронічним), то цілком можлива субфебрильна температура.
* - Ольга з Вишгорода Київської області. Щеплення від коронавіруса розраховане на дітей?
— Ні. Щепитися можуть люди старше 16 або навіть 18 років — дивлячись яка вакцина. Зараз проводяться дослідження вакцин проти COVID-19 у дітей. Якщо виявиться, що вакцина безпечна і добре захищає дітей від інфекції, будуть прищеплювати також і їх.
Кому загрожує важкий перебіг COVID-19
- Дітям з вродженими вадами серця.
- Тим, хто страждає на цукровий діабет, ожиріння.
- Тим, у кого є бронхіальна астма або інші захворювання легенів.
«Через збільшені аденоїди малюків часто турбує застуда»
*- Мене звати Надія. Через запалення аденоїдів, гаймориту синові (він ходить в дитячий сад) часто доводиться приймати антибіотики. Педіатр радить зробити імунограму. Чи потрібна вона?
— Вашого сина повинен проконсультувати імунолог. Якщо фахівець запідозрить якесь вроджене імунне порушення, то призначить відповідні аналізи.
Кілька випадків гаймориту в рік — це досить серйозно, але часту закладеність носа може давати аденоїдит.
Аденоїдні вегетації — вогнище інфекції, що підживлює часті захворювання. Запалена лімфоїдна тканина не здатна добре захистити організм від респіраторних збудників. Дітям, у яких аденоїди дуже великі, не обійтися без допомоги лор-лікаря.
Читайте також: Аденоїди і мигдалини захищають дихальні шляхи від мікробів, але іноді їх краще видалити, — лікар
— Дитина зможе перерости?
— Так. Найбільш вразливий через розвиток аденоїдитів вік — з трьох до чотирьох років. Аденоїдні вегетації зменшуються і йдуть, напрацьовується імунний захист.
— Які обстеження потрібні?
— Загальний аналіз крові, іноді результати бактеріологічного обстеження (бакпосів з носа). З'ясовуємо, чи є супутні захворювання: тонзиліти, наявність стрептококової інфекції (аденоідіти бувають і без тонзиліту). Якщо необхідно, призначаємо імунологічне обстеження. При бажанні можете звернутися в Київську міську дитячу лікарню № 1 (вулиця Богатирська, 30). Я консультую по п'ятницях. Телефон реєстратури — (044) 201−32−64.
* - Олена із Запоріжжя. Дочка піде в перший клас, але в садочку застуджується. Як зміцнити імунітет?
— Саме по собі поняття «зміцнення імунітету» міфічне. Насправді, ніхто нічого не може зробити з імунітетом — він і так працює. Причому дуже напружено, якщо дитина часто хворіє. Тоді імунна система дозріває, формується імунна пам'ять. Вона розпізнає всіх збудників, з якими дитина зустрічається, і мобілізує захист для відсічі.
До зустрічі зі збудниками треба ставитися спокійно — це одна з умов дозрівання імунної системи. Якщо дитина хворіє на вірусні інфекції до десяти і навіть 12 разів на рік, не слід розцінювати це як щось незвичайне. Поганий імунітет у малюка малоймовірний, якщо немає ні важких інфекцій, ні ускладнень. Але при підозрі на будь-які проблеми з імунною системою дитину потрібно обстежити.
Читайте також: Самостійно «зміцнювати імунітет» дитині за допомогою трав, вітамінів і пробіотиків не можна, — лікар
* - Турбує Тетяна з міста Козелець Чернігівської області. Знаю, що загартовування корисно для імунітету. З чого починати?
— Систем загартовування багато. Вони допомагають тренувати терморегуляцію. Вибирайте, що більше підходить. Найчастіше використовують загартовування водою. Можна обливати дитину, поступово знижуючи температуру води, робити контрастні ванночки для ніжок або водити в басейн. Головне — поступовість і систематичність.
Загартовування можна починати в будь-якому віці, але краще — з дитинства. Не кутати надмірно, не боятися відкритих вікон, провітрювати приміщення. Тоді малюки будуть менше застужуватися, легше переносити захворювання. Дитина, організм якої більш стійкий до перепадів температур, краще захищений від вірусів. Тому важливо привчати дітей до холоду.
— Які продукти корисні для імунітету?
— Необхідно збалансоване харчування — з достатньою кількістю білків, жирів і вуглеводів. З цих речовин будуються всі клітини в організмі, в тому числі і клітини імунної системи, які постійно оновлюються — кожен день їх виробляються мільйони. Важливо їсти свіжі овочі та фрукти, цитрусові (якщо немає алергії), що містять вітаміни. Необхідні кисломолочні продукти, багаті корисними бактеріями. Важливо привчити дитину змалечку до правильного харчування. Якщо батьки їдять здорову їжу, то і діти привчаються до неї.
Важливо знати
Принципи загартовування — поступовість і систематичність.
«Запідозрити порушення в імунній системі можна вже за загальним аналізом крові»
* - «ФАКТИ»? Вас турбує Евеліна. Які вакцини від папіломавірусу є в Україні? В якому віці можлива вакцинація?
— Папилломавірусная інфекція небезпечна тим, що може викликати рак шийки матки. У світі він дуже поширений. У країнах, де не проводиться вакцинація, високий рівень смертності жінок від цієї злоякісної пухлини. Важливо встигнути захистити дитину до початку статевого життя — провести вакцинацію, починаючи з 9−14 років.
В Україні зареєстровано дві європейські вакцини, які захищають від двох або чотирьох найбільш онкогенних штамів вірусу папіломи людини.
Ці вакцини розраховані не тільки на дівчаток. У деяких країнах, наприклад, США, Канаді, Великобританії, прищеплюють також і хлопчиків. Вакцина вводиться два або три рази в залежності від віку.
* - Ірина з Києва. Ми пропустили через локдауна планову вакцинацію. Як надолужити згаяне?
— Найближчим часом зверніться до педіатра. Він огляне дитину і направить на щеплення. Хоча вакцинація під час локдауна не припинялася, деякі батьки побоювалися щепити дітей в цей час.
* - Лариса з міста Кам'янське. Педіатр каже, що дитині (п'ять років) потрібно перевірити імунітет. Як це зробити?
— Запідозривши порушення з боку імунної системи, ми завжди починаємо обстеження з загального аналізу крові. Потрібно насторожитися, якщо є відхилення в кількості лейкоцитів, нейтрофілів, тромбоцитів. Лікар-імунолог оцінює частоту і тяжкість інфекцій у дитини, наявність інших хвороб (алергічні, ревматичні захворювання) і призначає відповідне обстеження.
Нерідко алергічні захворювання у дітей служать фоном для частих респіраторних інфекцій. Дитина з алергічним ринітом частіше хворіє на ГРВІ, яка може ускладнитися синуситом. Після того як відбудеться лікування алергічного захворювання, малюк буде застужуватися рідше. У разі підозри на вроджений імунодефіцит потрібні поглиблені обстеження імунної системи, включаючи генетичні тести.
На замітку
Пропустивши щеплення, потрібно звернутися до педіатра і узгодити час вакцинації.
Раніше дитячий імунолог Степан Бегларян розповів, чому діти рідше заражаються коронавірусом і легше переносять хворобу.
Фото Ігоря ЄМЕЛЬЯНЕНКО, «ФАКТИ»
1088Читайте нас у Facebook