Ціна війни — 400 мільярдів доларів: аналітик розповів, скільки коштує рф агресія проти України і яка схема допомагає це приховувати
Від початку масштабного вторгнення в Україну, за даними Міністерства оборони США, росія витратила на війну близько 200 мільярдів доларів. Однак на ділі витрати можуть бути вдвічі вищими, сягати 400 мільярдів і спричиняти зростання інфляції, знецінення рубля та підвищення облікової ставки.
Такої думки дотримується колишній фінансист Bank of America і Morgan Stanley Крейг Кеннеді у своїй колонці для Navigating Russia. За його словами, у зростанні витрат російському бюджету серйозно допомагає тіньова схема фінансування з боку російських банків.
Суть схеми полягає в примусових пільгових кредитах, які банки рф видають підприємствам військово-промислового комплексу агресора. З 2022 року було встановлено абсолютний рекорд позик, узятих компаніями в рф — 415 млрд дол. Приблизно половина цієї суми, на думку Крейга Кеннеді — ті самі пільгові примусові кредити банків для підприємств ВПК росії. Тим самим загальні витрати росії на війну проти України можуть сягати 400 млрд дол.
«210−250 млрд дол. із цієї суми (415 млрд дол. кредитів російських компаній — Авт.) становлять примусові пільгові банківські кредити, надані оборонним підрядникам, чимало з яких мають погану кредитну історію, щоб допомогти оплатити товари й послуги, пов'язані з війною», — зазначає Кеннеді.
На початку великої війни ця схема допомогла росії утримувати військовий бюджет на контрольованому рівні, однак зараз вона є головним рушієм інфляції та зростання облікової ставки. Це пояснюється непомірно високими відсотковими ставками, проблемами з ліквідністю та резервами в банках.
У перспективі це може призвести до банкрутства багатьох компаній і банків, зростання витрат на держпідтримку банків з боку російської держави, а також до падіння ВВП, прогнозує Крейг Кеннеді. Прискорити ці процеси може посилення санкцій, натомість відмови від їхнього скасування в обмін на припинення вогню.
Раніше «ФАКТИ» розповідали про думку західних експертів, які вважають, що економіка України цілком здатна витримати ще рік війни, водночас російські підприємства ВПК через суд намагаються домогтися оплати замовлень з боку міноборони країни-агресора.
499Читайте нас у Facebook