Які ознаки вказують на появу тромбозу і як його уникнути: відповідає судинний хірург
«Якщо в капілярах утворюються тромби, на шкірі часто з'являється висип»
* - Здрастуйте, Олександре Миколайовичу! Дзвонить Ольга з Черкас. Другий тиждень хворію на COVID-19, приймаю все, що призначив сімейний лікар, і крім того — таблетки для зниження тиску. Але боюся пропустити можливе утворення тромбів. Як цього уникнути?
— Важливо лікувати хронічні захворювання. Багато людей вважають, що таблетки — це зайве навантаження на організм. І препарат від тиску, який треба пити регулярно, приймають лише коли його рівень підвищився. А гіпертонія, як і інші хронічні захворювання, на тлі коронавіруса може загостритися, викликавши ускладнення. Людина часто гине не від самої коронавирусной інфекції, а від спровокованого нею інфаркту, інсульту, гангрени нижніх кінцівок, ниркової або дихальної недостатності.
— Як зрозуміти, що в судинах утворюються тромби?
— Якщо це відбувається в капілярах, на шкірі часто з'являється висип. Через судинний спазм піднімається тиск. А на підвищення температури капіляри можуть реагувати не тільки розширенням, а й спазмом: шкіра бліда, а руки і ноги холодні.
Ознаки артеріального тромбозу — біль і відчуття холоду в ногах, оніміння, блідість шкіри. Людині потрібна негайна допомога. Якщо протягом шести годин кровообіг не відновити, може виникнути незворотна ішемія нижніх кінцівок, гангрена і подальша ампутація. При венозному тромбозі в ногах з'являються набряки, болі і синюшність.
Артеріальний тромбоз часто виникає як ускладнення у пацієнтів з миготливою аритмією. Щоб попередити в шлуночках серця утворенню тромбів (вони можуть «полетіти» в судини головного мозку або ніг), слід постійно приймати антикоагулянти. Особливо важливо це тим, хто хворіє COVID-19. Порушення ритму, висока температура, при якій частота скорочень збільшується, призводять до серцевої і дихальної недостатності.
У групі ризику і пацієнти з варикозною хворобою, яким загрожує флеботромбоз. Вони, по-перше, хворіють, дотримуючись постільного режим, тобто стають малорухомими. А, по-друге, на тлі високої температури у них згущується кров — за рахунок малої кількості пиття, хворі п'ють недостатньо рідини.
* - Світлана з Києва. Наша сім'я в грудні минулого року перенесла коронавірус. Нещодавно повторно здавали аналізи. У літніх батьків все в нормі, а у 38-річної сестри дуже високий Д-димер. Що це означає?
— Можливо, в дрібних або великих судинах є тромбоз. Потрібно перевірити вени ніг, зробивши дуплексне сканування — УЗД судин з ефектом доплера. Також звернути увагу на легені, буває, що тромбоемболія дрібних гілок легеневої артерії проходить малосимптомний і навіть без задишки. Вашій сестрі слід зробити ехокардіографію, проконсультуватися з пульмонологом і, може бути, пройти мультиспіральному сканування органів грудної клітини з контрастом (МСКТ). З препаратів треба приймати антикоагулянти в профілактичній дозі, причому до тих пір, поки показник Д-димеру не прийде в норму. Це означає, що процес розчинення тромба завершився.
Препарат також попередить утворення нових тромбів. Д-димер — це, по суті, шматочки тромбу, що складаються з фібрину, які потрапляють в кров. Саме їх визначає тест. Якщо людина активно займається спортом, то Д-димер у нього підвищений. При будь-якому фізичному навантаженні часто пошкоджується стінка судин і виникає мікротромбоз. Також Д-димер підвищується при травмі і гематоми, проблеми зі щитовидною залозою, онкологічному процесі, хронічному запальним процесі.
Читайте також: Як переносять COVID-19 ті, у кого підвищений тиск, і що попередить утворення тромбів: відповідає кардіолог
* - Марина з Харкова, 64 роки. Приймаю «серцевий» аспірин. Чи потрібно зараз збільшити дозування?
— Думаю, не варто. Стандартна доза аспірину коливається в межах 75−100 міліграмів, і це допомагає зробити кров рідшою, уникнувши побічних ефектів. Дуже важливо пити багато рідини, щоб не згущувалася кров, стежити за насиченням її киснем (сатурацією). Пульсоксиметр повинен стати таким же звичним приладом, як і тонометр.
Для пацієнтів, які переносять COVID-19 важко, призначаються антикоагулянти. Вони мають інший механізм дії, на відміну від дезагрегантов. Лікар враховує показники згортання і можливих протипоказань: кровотеч (гемороїдальних, шлунково-кишкових), перенесеного геморагічного інсульту, у жінок — фіброміоми матки. З обережністю призначають ліки тим, кого турбує високий неконтрольоване тиск, порушена робота нирок, печінки.
Важливо знати
До розвитку флеботромбоза у тих, хто страждає на варикозну хворобу, може привести малорухливість і постільний режим, а також згущення крові на тлі високої температури.
«Серце — центральний орган кровообігу, і його лікування завжди в пріоритеті»
* - «ФАКТИ»? Дзвонить Тетяна Іванівна з Солоного Дніпропетровської області. Тиск у мене більш-менш нормальне, але турбують сильні головні болі. Лежала в лікарні восени, тепер знову потрапила в стаціонар — ставлять крапельниці. Може, порадите якісь таблетки?
— Треба розбиратися, що викликає головний біль: патологія судин, порушення в шийно-грудному відділі хребта, мігрень. Ви артерії шиї перевіряли?
— Ні.
— Раджу зробити дуплексне сканування судин шиї. В них можуть знаходитися бляшки, що звужують просвіт артерій. Також бажано визначити рівень холестерину (краще зробити ліпідограму), перевірити рівень цукру в крові. Важливо контролювати тиск.
Читайте також: «В реанімації я 17 днів боровся за кожен ковток повітря. Через коронавірус повністю переглянув ставлення до життя»
* - Турбує Ірина, киянка. Папу (йому 90 років) останнім часом непокоїть печіння в п'ятах, причому, коли він лежить. Ноги набряклі (була операція із заміни тазостегнового суглоба), але не сині і бліді, а звичайного кольору, теплі. Папа просить купити ліки «для судин». Що порадите?
— Печіння в п'ятах, коли людина лежить, може бути через облітеруючийо атеросклероз. Якщо набрякають обидві ноги, швидше за все, є серцева недостатність. Кровообіг погіршено як за рахунок роботи серця, так і ураження периферичних судин. Якщо препарати поліпшать роботу серця, то і набряки на ногах зменшаться, і кровообіг в судинах посилиться. Щоб підібрати ліки, необхідно зробити кардіограму, УЗД серця (ехокардіографію), плюс аналізи крові: загальний, білірубін, креатинін, глюкоза, ліпідограмма. Також визначити функцію нирок, печінки, рівень цукру, з'ясувати, чи немає анемії.
— У батька проблеми з печінкою, анемія.
— Якщо підняти гемоглобін, то болі в ногах зменшаться. Через низький гемоглобін серце і внутрішні органи страждають (це називається гемічна гіпоксія), як і м'язи, які вимагають багато енергії і гарного кровообігу. При ураженні судин ніг під ударом в першу чергу пальці, стопа (вона німіє і холоне). Болять м'язи гомілок при навантаженні. Не можна також виключати і проблеми з хребтом, які проявляються нічними судомами в м'язах. Потрібно більше рухатися, спати на ортопедичному матраці.
* - Це Станіслав Вікторович з Києва, 85 років. У мене стенозируючий атеросклероз сонних артерій: до 30 відсотків звужена ліва, до 50 відсотків — права. Приймаю аспірин. Чи загрожує мені тромбоз після вакцинації?
— Ви входите до групи ризику за основним захворюванням і віком, тому щеплення потрібне. Протипоказань я не бачу, але остаточне рішення за вашим лікарем. А щоб попередити утворення тромбів, не забувайте приймати призначені препарати, контролювати тиск. І раз у півроку проходите УЗД судин шиї.
— Я дотримуюся дієти.
— Дуже добре. Але якщо бляшки будуть рости і звуження судин збільшиться більше ніж на 70 відсотків, то, можливо, буде потрібна операція.
На замітку
Якщо звуження сонних артерій більше 70 відсотків, можливо, знадобиться операція.
«Надлишок вітаміну С провокує утворення каменів в нирках, а в великих дозах погіршує структуру кісткової тканини»
*- Пряма лінія? Дзвонить Ірина з Чернігова. Які препарати попереджають тромбоз?
— Для артерій призначають дезагреганти, що попереджають склеювання тромбоцитів. Антикоагулянти, що регулюють систему згортання, застосовують при венозних тромбозах. Але коронавірус може провокувати утворення тромбів як в артеріях, так і венах.
* - Андрій з Києва. Чи потрібно під час епідемії приймати великі дози вітаміну С (порадив сімейний лікар)?
— Вітамін С добре приймати під час хвороби, коли висока температура. Лікувальна доза (від одного до двох грамів) підвищує імунітет. Також поліпшуються обмінні процеси після перенесеного СOVID-19. Але надлишок вітаміну С виводиться нирками, причому, чим триваліше був прийом, тим інтенсивніше. І триває навіть після скасування вітаміну, що загрожує гіповітамінозом. Крім того, надлишок вітаміну С провокує утворення каменів в нирках, а в великих дозах погіршує структуру кісток і може спровокувати остеопороз.
Читайте також: «Я став першим в Україні пацієнтом, якого вилікували від коронавірусної пневмонії крапельницями зі спиртом»
* - Вас турбує Олена з міста Кролевець Сумської області. У мене варикозна хвороба. Як уникнути ускладнень COVID-19?
— У варикозної хвороби шість ступенів. Не треба доводити справу не те що до п'ятої-шостої, а навіть до третьої. Прийдіть до лікаря, коли вени на шкірі тільки почали проявлятися, і вирішіть проблему зараз, а не тоді, коли заразитеся коронавірусом і тромбоз почне диктувати свої умови. На ранній стадії пацієнту ми допомагаємо амбулаторно, і він відновлюється за три — п'ять днів.
Коронавірусна інфекція — своєрідний експрес-тест для організму: де слабо, там і рветься. Хвороба — це, в першу чергу, перевірка імунної системи. На жаль, всі ми так чи інакше перехворіємо, причому не один раз. Для того, щоб втрати були мінімальними, хронічні захворювання треба контролювати.
Ліки, що запобігають утворенню тромбів
- Дезагреганти перешкоджають склеюванню тромбоцитів в артеріях.
- Антикоагулянти регулюють згортання крові у венах.
Раніше під час прямої лінії «ФАКТІВ» лікар-невролог Володимир Костенко розповів, як впоратися зі слабкістю і безсонням після COVID-19 .
Фото Оксани ЛЕВЧУК, «ФАКТИ»
7845Читайте нас у Facebook