- 20:11 Рибам — «Верховна Жриця», Близнюкам — «Туз Жезлів», а Терезам — «Закохані»: Таро-прогноз на 25 листопада
- 19:57 Чемпіонат України з футболу, 14-й тур, 22—25 листопада: результати та відеоогляди матчів, турнірна таблиця
- 19:49 Один з генпідрядників «Укрнафти» не розрахувався по боргах і сподівається на скандального суддю Хрипуна, — Кулик
- 19:42 Кейт Міддлтон надіслала персональні запрошення на Різдво: хто їх отримав
- 19:16 Галкін показав, як готується до повернення додому, а Пугачова трохи «дорікнула» Паулсу
- 18:45 Мерзенні і тупі пики: в рф стверджують, що Софія Ротару начебто негарно відзивалась про росіян
- 18:40 Зайшли до квартири і відкрили вогонь: в Торецьку окупанти холоднокровно вбили двох жінок і поранили чоловіка
- 18:21 Сирні та яблучні млинці: два відмінні сезонні рецепти від Тетяни Литвинової
- 17:51 Все набагато гірше: стало відомо, як насправді буде зустрічати Різдво принц Гаррі
- 17:23 Не чекайте середини грудня: експерт попередив, які товари обов’язково подорожчають перед новорічними святами
- 16:53 Карта Таро тижня «Туз Мечів»: що на нас чекає з 25 листопада по 1 грудня
- 16:33 Довелось похвилюватись: в Одесі люди застрягли на атракціоні через відключення світла
Країна: Росія
Мануфактура: Гарднер
Час створення: 1850-ті рр.
Розмір: 16×6 cm Із експозиції «Shvets Museum»
Цей, на перший погляд, не дуже яскравий, зате вельми коштовний виріб, що відноситься до періоду перших порцелянових мануфактур в царській Росії, в нашу колекцію подарував відомий український поет і письменник Віталій Коротич, який прославився редагуванням журналу «Огонек» в «перебудовний» час. Наша молодша дочка Аня стала першою в його житті (та так і залишилася єдиною) хрещеницею. Ось уже багато років, повертаючись неділями з церкви, ми зідзвонюємося з Віталієм Олексійовичем і обмінюємося враженнями з приводу подій, що відбуваються. А цей старовинний фарфоровий черевичок завжди нагадує Анні про хрещенего.
Так ось виріб це з'явилося на світ Божий саме в той час, коли жив герой моєї сьогоднішньої розповіді, що народився в квітні 1812 року під Флоренцією і пішов в інший світ в квітні ж 1870 року в Парижі. При цьому Анатолій Демидов, легендарна свого часу особистість, примудрився служити в російських посольствах в Римі, Парижі та Відні, майже не знаючи російської мови, але при цьому знаючи до десятка мов європейських, і лише зрідка буваючи в Росії. У це важко повірити, але володар незліченних багатств, які дісталися йому від свого батька Миколи Микитовича, жодного разу (!) так і не відвідав свої уральські заводи, які приносили йому до 2 мільйонів (!) рублів щорічного прибутку. Зате Демидов-молодший часто відвідував європейські столиці, а в своїй улюбленій Флоренції побудував унікальний маєток, що викликало захоплення у багатьох монархів та багатіїв у всій Європі.
Ще б пак. На величезній території Villa Demidoff протікала рукотворна річка, було кілька озер і парків, літній театр, церква, великий зоопарк, сад з 5 тисяч (!) тутових дерев і велика фабрика з виробництва шовку. Гостей з цього маєтку катали залізницею на привезеному з Росії першому паровозі, створеному батьком і сином Черепановими. А ще Анатоль Демидов був пристрасним шанувальником імператора Наполеона Бонопарта. Не будучи з ним знайомим, Демидов зібрав унікальну колекцію особистих речей імператора і картин, тому присвячених. Більш того, в 1840 році він одружився на 19-річній принцесі Матильді, дочці Жерома Бонопарта, молодшого брата Наполеона I. Щоправда, шлюб їх проіснував недовго. На одному з балів Демидов привселюдно дав молодій дружині ляпас, а вона у відповідь назвала його «рогоносцем», після чого була їм же затягнута в спальню і піддана грубому шмаганню батогом.
На цьому скандальна історія не закінчилася. Слізно звернувшись до імператора Миколи I, який сильно недолюблював цього багатого «вискочку», Матильда домоглася найвищого дозволу отримувати довічно з доходів Демидова 200 тисяч рублів на рік. І ці виплати тривали потім майже цілих 60 років!
А ще Анатоль Демидов прославився тим, що за свій рахунок в 1837 році спорядив вчену експедицію для дослідження запасів вугілля в Донецькому басейні, а також для вивчення природи Криму. Очолив експедицію, в яку входили понад двадцять відомих вчених і художників, легендарний професор гірської паризької школи Ле Лле. Результатом роботи експедиції стало видане в 4 томах «Дослідження кам'яновугільного Донецького басейну, вироблене в 1837—1839 рр. за розпорядженням А.Н.Демідова».
А ще Демидов був відомим меценатом, який збудував чимало дитячих лікарень і «притулків для робочих» і багато допомагав художникам. Наприклад, знаменита картина «Останній день Помпеї» була написана на його замовлення Карлом Брюлловим. Тим самим Брюлловим, який зіграв вирішальну роль у викупі в той час ще кріпосного художника і поета Тараса Шевченка… Оскільки після смерті Демидова прямих спадкоємців не залишилося, усіма його багатствами, маєтками і колекціями картин і порцеляни заволодів племінник Павло, який отримав після дядька і титул князя Сан-Донато.
Всім сьогоднішнім іменинникам дозвольте побажати добра і щастя. А вам, друзі мої, гарного дня. Як завжди, щиро ваш.
вологість:
тиск:
вітер: