Електроенергія зросте в ціні: тариф піднімуть не для населення, але заплатять все одно українці — чому так
НАК «Укренерго» хоче підняти у 2025-му році тариф на передачу електроенергії до 780,41 грн за 1 МВт/год для бізнесу. Формально це зростання не торкнеться населення, тариф для якого залишиться колишнім — 4,32 грн за 1 кВт/год, однак оплатять це подорожчання саме українці зі своєї кишені.
Таку думку висловив голова Спілки споживачів комунальних послуг України Олег Попенко. За його словами, вартість передачі електроенергії в загальному тарифі на світло для того ж бізнесу відносно невелика — близько 5%, але це зростання призведе, найімовірніше, до зростання цін на товари і послуги бізнесу для населення на ці самі 5%.
«Виходить, що кожен із нас заплатить на 5% дорожче в більшості товарів і послуг на електроенергію», — підкреслює експерт.
Другим фактором, який може призвести до зростання цін на товари і послуги бізнесу і вже в листопаді, є збільшення граничної ціни для ринку електроенергії на час з 11-ї до 17-ї години, хоча і повної єдності в цьому питанні серед експертів немає.
Так, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що зростання граничних цін на електроенергію для промислових споживачів жодним чином не позначиться на цінах товарів для населення. Максимум — зростуть ціни магазинів і сфери послуг, що використовують електроенергію від генераторів і то, лише в разі зростання цін на паливо.
На думку ж Олега Попенка — це може спричинити зростання цін, наприклад, на хлібобулочні вироби, про що «ФАКТИ» вже попереджали, та на послуги водоканалів, які також споживають багато електроенергії.
Ба більше, на думку Олега Попенка, слідом за зростанням тарифу на передачу електроенергії для бізнесу постане питання про зростання ціни на світло і для населення. У результаті з 1 травня або 1 червня в Україні можуть підвищити тариф на електроенергію до 6,5−7 грн за 1 кіловат.
Як писали раніше «ФАКТИ», Держстат порахував, що порівняно із серпнем 2023 року тарифи на комунальні послуги в Україні зросли на 18,5%.
264Читайте нас у Facebook